11 gru 2007

News a dokładniej old news. Rzecznik tłumaczy się z wydatków na zewnętrznych prawników.

Wiadomość na onet.pl:


"Użytkownik Onet.pl dotarł do pisma". Wyjątkowo zabawne.

Znamy? Tak, bo o tym pisałem już 17 września w 72 000 złotych.

AKTUALIZACJA

Onet.pl postanowił zapytać o swój "news" rzecznika Ratusza. Tomasz Andryszczyk odpowiedział tak:
- Nie wolno kwestii kosztów ekspertyzy prawnej odrywać od politycznego kontekstu, w jakim ta sprawa się rozgrywała: obrony mandatu zdobytego w demokratycznych wyborach – powiedział w rozmowie z Onet.pl Tomasz Andryszczyk, rzecznik stołecznego Ratusza.

Andryszczyk powiedział, że zamawianie zewnętrznych ekspertyz prawnych, zwłaszcza w ważnych dla samorządu sprawach, nie jest niczym nietypowym. Rzecznik przypomniał, że również wojewoda korzystał z zewnętrznych opinii prawnych i ze walka o mandat Hanny Gronkiewicz-Waltz była "niemal walką o charakterze konstytucyjnym”

- To nie był tylko problem Warszawy, to był problem wielu miast i gmin w Polsce, które wybrały swoich prezydentów i burmistrzów i których mandaty zakwestionowano – mówi Andryszczyk, który dodaje – To nie prezydent Warszawy wywołała ten konflikt, to nie był spór o charakterze prywatnym, dlatego wydatek na zewnętrzną ekspertyzę prawna także nie był wydatkiem, który można poddać w wątpliwość.

Rzecznik stołecznego Ratusza powiedział także Onet.pl, że o ile na ekspertyzę w tej sprawie wydatkowano 72 tysiące złotych, to na nowe wybory (w przypadku gdyby mandat Hanny Gronkiewicz-Waltz, na którą głosowało ponad 300 tys. mieszkańców Warszawy, został zakwestionowany) wydano by prawie 3 miliony złotych.
Źródło: Wiadomości Onet.pl, 72 tys. zł za ekspertyzy ws. Gronkiewicz - Waltz, link do strony.

Kilka słów komentarza, odkładając na bok retorykę "walka o charakterze konstytucyjnym", bo wydaje mi się, że jest jakaś granica absurdu z którym należy dyskutować.

Sprawa nie dotyczy tylko ekspertyz (profesor Kulesza pisał skargę do WSA a nie ekspertyzę i reprezentował HGW przed sądem) to po pierwsze. Po drugie pytanie brzmi: Dlaczego nie skorzystano do wykonania czynności prawnych z pomocy miejskich prawników? Na to pytanie konsekwentnie nie ma odpowiedzi.

I na koniec: Kiedy wreszcie ludzie w Ratuszu zrozumieją, że to Pani Prezydent nie dopełniła obowiązku określonego w ustawie (a który mógł być wypełniony przez większość innych prezydentów i burmistrzów) i w momencie kiedy wojewoda wydał zarządzenie zastępcze o wygaszeniu jej mandatu ustawa nie była zakwestionowana przez TK.

32 komentarze:

Anonimowy pisze...

Postarali się, żeby informację tak spreparować, żeby nie trzeba było podawać autora. Co za dziadostwo.

pretm pisze...

Nie mam nic przeciwko wykorzystywaniu materiałów z blogu (W końcu sam korzystam z pracy lokalnych dziennikarzy i wyraźnie to zaznaczam), ale prezentowanie tego jako newsu wyszukane przez użytkownika onet.pl jest nieeleganckie.

Delikatnie mówiąc.

Anonimowy pisze...

PRETM - Psujesz im trochę krwi wiec Cię sekują. Niech to cię jeszcze bardziej zmotywuje - Liczę na Ciebie
A ja dopiszę ta co jasne jak słońce
Kasa ta poszła do Pana Michała bo Pan Michał to jednocześnie doradca PO
Michał Kulesza
Jeden z najaktywniejszych publicystów i lobbystów samorządowych. Ekspert Rady Europy. Radca prawny, Kierownik Zespołu Prawa Publicznego i Konkurencji w Kancelarii Prawnej Baker & McKenzie.
http://www.mgg-conferences.pl/print_conferences.php?ID=107&CMD=show

PO-magają sobie wzajemnie - co na to Julia Pitera

Wśród doradców PO znalazł się m.in. prof. Michał Kulesza, jeden z twórców reformy samorządowej
http://www.warszawa.platforma.org/index.php5?m=2&t=news&i=70&PHPSESSID=1519e0c605f7ec3604d16da562408dd3

Anonimowy pisze...

Usiłowałem opublikować na Onecie następujące posty:
1. "Użytkownik Onet"??? Przecież ta informacja (łącznie z pismem) jest dostępna w necie od 17 września! Wystarczy poczytać na Bufetowa Watch. Dziś mamy 11 grudnia i... "gorącego niusa"...". Onet odmówił publikacji tłumacząc to (cytuję)"Komentarz nadesłany przez Ciebie do forum:
http://wiadomosci.onet.pl/1656506,11,1,1,item.html
został usunięty ponieważ zawiera uwagi skierowane do redakcji Onetu."
2. "72.000 zł to nie wszystko. Dodatkowo zapłacono jeszcze 6.000 zł na jeszcze jedną opinie prawną w tej sprawie. A sprawa jest znana już od 17. września. Wystarczy wpisać: "hgw-watch" w dowolna wyszukiwarkę i... już... "
Również odmówiono publikacji podając (cytat):"Komentarz nadesłany przez Ciebie do forum:
http://wiadomosci.onet.pl/1656506,11,1,1,item.html
został usunięty ponieważ zawiera linki do prywatnych stron www."
Ciekawe, prawda?

Okowita

Anonimowy pisze...

Na śmierć zapomniałem - wysłałem maila w sprawie "szukania bloggera" (pamiętacie sprawę). Do dziś nie dostałem ŻADNEJ odpowiedzi. Może Wy coś dostaliście?

pretm pisze...

@Okowita

"został usunięty ponieważ zawiera uwagi skierowane do redakcji Onetu"

Czyli wiedzą o co chodzi, ale postanowili przemilczeć źródło. No cóż ich wybór.

Anonimowy pisze...

Spoko majonez. Korespondencja trwa. Jak znam życie to będą wić się jak piskorze ale im nie odpuszczam...
Okowita

pretm pisze...

@Okowita

Widzę, że jeden komentarz przeszedł :)

Anonimowy pisze...

Mam wrazenie że to dopiero poczatek wychodzenia na wierzch rzeczywistych kosztów władzy PiS-u. Wczoraj pojawiła się informacja o kosztach tel. komórkowego:), dziś koszty związane z głupim uporem działajacego na zlecenie PiSu wojewody... mam takie wrażenie że jeszcze duzo o tej taniej wladzy usłyszymy:)..

Anonimowy pisze...

Ciekawe.

Po kazdym krytycznym wobec pani HGW artykule w Fakcie badz w Dzienniku pod redakcjami tych gazet pojawiają sie radiowozy strazy miejsiej, duzo radiowozow. I kasuja. Mandaciki. A jakze. Bardzo drogie mandaciki. Nawet po 300zl, czyli tyle co policja za kolizje drogowa. To pewnie przypadek. Przeciez pani Prezydent i PO tak bardzo bronia wolnosci slowa i demokracji. Mowili o tym wiele razy za czasow PIS.

pretm pisze...

@Turabat

Długo czekałeś aż pojawi się jakaś notka w której będziesz mógł przywalić PiSowi. Mam nadzieję, że jesteś już zadowolony.

Anonimowy pisze...

pochlebiasz sobie:)
po prostu rzadko tu wchodzę:)

Anonimowy pisze...

Szanowny Autorze,

Brak podania źródła wiadomości przez Onet to skandal, niemniej chciałbym pogratulować, bo to chyba sukces: przeanalizowana przez Pana machloja prosto z Ratusza trafia do tzw. opinii publicznej.

@Okowita

moderacja forum onetu ociera sie o paranoję. osoby tam zatrudnione dzielą się na ignorantów nie rozumiejących kategorii i kryteriów moderacji oraz na wykonawców poleceń służbowych "z góry".

walka z nimi - niestety nie ma szans

pozdrawiam

Shibner

Anonimowy pisze...

na polsacie w informacjach też podali tego "niusa", i też było o tajemniczym użytkowniku internetu, po prostu śmiech na sali

pretm pisze...

@ktośtam

W telewizji było? Nie oglądałem niestety :(

fumfel pisze...

>>dziś koszty związane z głupim uporem działajacego na zlecenie PiSu wojewody...

Jakies konkrety? Czy jak zwykle wyskaujesz jak filip z konopi?

Anonimowy pisze...

A najlepsze jest to, że Onet powołuje się tu na wpis u Pospieszalskiego. A Pospieszalski wyraźnie napisał skąd ma tę informację (że stąd). To nie pomyłka ani niewiedza - jeśli Onet wyczytał to u Pospieszalskiego to nie miał możliwości przeoczyć że to z tego bloga.

Świetny przykład jak zazdrośnie mainstreamowe media bronią się przednowymi formami dziennikarstwa. Ukraść newsa ukradną ale tak, żeby nikt nie poznał autora.

Wkurzające bo Pretm odwala tu za friko robotę na jaką nie stać "pracowników mediów" a oni nawet tego nie potrafią uszanować tylko na bezczelnego kradną jego pracę udając, że nie ma autora.

pretm pisze...

@kataryna

Chyba bardziej niż onet rozbawił mnie dzisiaj Igor Janke, który też "odkrył" tą informację.

Nie ma przykazu, aby każdy znał mój blog, ale ta informacja była powielana w kilku miejscach kiedy pojawiła się we wrześniu (w s24 również), publicznie pytali o to radni PiSu i była np. sobotnim w Dzienniku.

Tylko nikt z dziennikarzy (również Rzeczpospolitej) nie chciał się zainteresować tematem i popytać w Ratuszu.

Anonimowy pisze...

@kataryna
Masz rację, ale sądzę że działa jeszcze jeden mechanizm - nie chca sie przyznac do hgw-watch, bo brzmi 'agresywnie' wobec nowej władzy - tzn "politycznie" (bo wg GW finansowane przez PIS). Czego sie boją kiedy mowa o Pretmie? Ze jest autentycznym obywatelem.. a na onet przyznanie się do HGW-watch mogło zdeprecjonować sam news. Niestety. Oczywisćie - jest to też zwykła kradziez, wszystko co piszesz, ale to ze ona jest możliwa - wynika z tego powodu.

pretm pisze...

"Ze jest autentycznym obywatelem.."

No właśnie tu jest problem. Tydzień temu Platforma weszła do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie miałem być zlokalizowany na odcinku walki z demokratycznie wybraną władzą. Czy słyszał ktoś, żeby te zarzuty się potwierdziły?

Prawda, czyli to że nie jestem związany z PiSem i nie jestem urzędnikiem jest niewygodna.

pretm pisze...

@ktośtam

Dzięki za sygnał. Materiał umieściłem w ostatniej notce.

Anonimowy pisze...

No to mam ciąg dalszy dyskusji z Onetem w sprawie postów dot. "Użytkownika Onet.pl" i usuwania moich wpisów:
W sprawie punktu 1, który opisałem wyżej, otrzymałem takie caculo:"Szanowny Panie
Pański komentarz zawiera treści pośrednio skierowane do redakcji Onetu, więc zgodnie z Zasadami Forum został usunięty.
Pozdrawiamy Redakcja Forum Onet.pl"
Najbardziej ubawiło mnie słowo "POŚREDNIO". Sprawa trwa dalej.

Pkt 2. - "Szanowny Panie
Przyjęliśmy zasadę, że nie zamieszczamy linków do stron, poza tymi z rozszerzeniem gov., onet.pl i niektórych z rozszerzeniem org. Rozumiemy, że to utrudnia dialog. Nie jesteśmy jednak w stanie weryfikować poszczególnych
stron a także treści, które pojawią się po wpisaniu wwyszukiwarkę pewnych zwrotów.
Pozdrawiamy Redakcja Forum Onet.pl".
Sprawa również trwa ponieważ wielokrotnie Onet publikował posty zawierające nazwy czy skróty do wyszukania w wyszukiwarkach. Dotyczy to głównie postów, które mają wspólny mianownik "dokopać Kaczyńskim". Kursują po Onecie, aż miło. Onet, na moje pytanie w tej kwesdtii odpisał:"Jeżeli
komentarze w rodzaju "wpisz w wyszukiwarkę...." ukazywały się na naszych stronach, było to wynikiem pomyłki. CZy jakieś zgłoszenie naruszenia Zasad Forum Pańskiego autorstwa, zostało wówczas odrzucone? Pozdrawiamy - Redakcja Forum Onet.pl".
Wychodzi na to, że ja mam pilnować przestrzegania zasad na forum Onetu a oni wezmą kasę za moderację.
Powoli dojrzewam do myśli o jakimś "Onet Watch"...

Okowita

Anonimowy pisze...

"To nie prezydent Warszawy wywołała ten konflikt"

a kto? kto nie złożył odpwiedniego papierka? I dopiero tęgie głowy sądownicze musiały kombinować, że to restrykcje nieprzystające do przewinienia, by tylko Hanię uwolnić? Na tych co stracili mandat z tego przepisu jakoś spuszczono zasłonę milczenia...

Anonimowy pisze...

"Turabat pisze...
Mam wrazenie że to dopiero poczatek wychodzenia na wierzch rzeczywistych kosztów władzy PiS-u."

od kiedy HGW do PiSu należy? czyżbym coś na naszej scenie politycznej przeoczył?

"Wczoraj pojawiła się informacja o kosztach tel. komórkowego:)"

ano, pojawiła się. Jak i rownież zapowiedź zapłacenia :) slyszałeś coś na podobny temat ze strony HGW? Z jednym się zgodzę: ten gość dał d..., różnica taka, że chce się rozliczyc, w odróżnieniu od szefowej bufetu.

"dziś koszty związane z głupim uporem działajacego na zlecenie PiSu wojewody..."

chłopie, odwracanie kota ogonem nic nie pomoże. Prawda jest taka, że to upór HGW był przyczyną, a jednym z dowodów było co chwila zmieniające się Jej wyjaśnienie. Naliczyłem ich bodajże 6. W końcu do przychylnych sędziów musiala się odwołać. I zauważ rzecz znamienną: sąd przyznał że HGW zawiniła, ale orzekł, że konsekwencje są zbyt ostre w stosunku do przewinienia. Cymes, no nie? Tym piękniejszy cymes, że podczas głosowania w sejmie tego przepisu wszyscy od prawa do lewa głosowali "za" (poza bodajże kilkoma posłami którzy nie byli nawet "przeciw", a tylko "wstrzymali się od głosu") a "twórcą" był bodajże poseł z eseldówka :) i zdaje się jeszcze było ubolewanie tegoż sądu, że sorry, ale ci, co na podstawie tego przepisu mandat stracili, to go stracili. Takie "sorry Winnetou" :) Ta sprawa jak dla mnie jest na drugim miejscu kompromitacji sądu w sprawach silnie związanych z polityką, po orzeczeniu SN w sprawie Jurczyka.

" mam takie wrażenie że jeszcze duzo o tej taniej wladzy usłyszymy:).."

oj tak tak. Tusk już zaczął "oszczędzać":)

Anonimowy pisze...

Otóż Pismak który wydzwonił 80 000 zł przez telefon nie robi łaski, że zwraca za to kasę. Więc tym bardziej nie przekonują mnie jego tłumaczenia że ma zamiar zwrócić częśc kasy.
Ma zamiar i owszem, ale dopiero od czasu jak jego oszustwo wyszło na wierzch. A wcześniej siedział cicho i liczył że się uda. Jakoś temu skruszonemu złodziejowi z pisu nie wierzę!!!
Jeśli uważasz, że Pani Hanna Gronkiewicz ma stracić mandat który uzyskala od mieszkańców Warszawy, z tytułu spóźnienia się o jeden dzień, to proponuję zamknąć w więzieniu:
- Ojca Dyrektora za obrazę Pani prezydent,
- mamę premiera kaczynskiego, bo nie odprowadza podatku od darowizny ktorą otrzymuje od syna,
- i Ciebie na 10 lat za uzywanie słowa d... publicznie,

Ale na szczęście temat już się kończy. PiS powoli ale zostaje wycięte ze stanowisk, a ich beznadziejne decyzje zostają prostowane. Mamy juz prawo exportu do Rosji ( można w dwa tygodnie? to czemu nie przez dwa lata?)!

I tylko opadają ręce jak patrze na tego chłopca w krótkich spodenkach, który mieni się być Prezydentem wszystkich Polaków, a zachowuje sie jakby wciąż był na planie "O dwóch takich co ukradli księżyc"

Anonimowy pisze...

Turbat, spóźnij się ze złożeniem PiTa i daj znać czy US będzie dla ciebie równie łagodny. Równie dobrze p. prezydent mogła wydać znacznie mniej swojej prywatnej kasy na prawnika przed terminem składania oświadczeń majątkowych - jeśli miała wątpliwości co do terminu, w którym powinna to zrobić.

Anonimowy pisze...

A co mi zrobu US za spóźnienie się ze złożeniem PiTa? Zlicytuje mi dom? Nie! Zapłacę parę złotych odsetek:)

Rozumiem że według Twoich standardów powinien za jeden dzień spóźnienia kazać isc kilkuset tysiącom warszawiaków ponownie na wybory i z budżetu państwa zapłacić za ich organizację kilkanaście milionów złotych.

Anonimowy pisze...

Tak że bardzo się cieszę że Pani Prezydent wydała te kilkadziesiąt tysięcy złotych na dobrych prawników, bo dzięki temu oszczędziła kilkanaście milionów złotych niepotrzebie wydanych na ponowne wybory i zaoszczędziła czasu kilkuset tysiącom warszawiaków. Zysk jest spory! Gratuluje gospodarności.

Anonimowy pisze...

"Turabat pisze...
Otóż Pismak który wydzwonił 80 000 zł przez telefon nie robi łaski, że zwraca za to kasę. Więc tym bardziej nie przekonują mnie jego tłumaczenia że ma zamiar zwrócić częśc kasy."

a widzisz, hgw w ogóle się nie zająknęła o zwrocie za prywatę :)

"Ma zamiar i owszem, ale dopiero od czasu jak jego oszustwo wyszło na wierzch. A wcześniej siedział cicho i liczył że się uda."

cóż, a hgw nawet gdy wyszło na jaw dalej udaje że nie wie o co chodzi :)

"Jakoś temu skruszonemu złodziejowi z pisu nie wierzę!!!"

a rżnącemu głupa politykowi z PO wierzysz?

"Jeśli uważasz, że Pani Hanna Gronkiewicz ma stracić mandat który uzyskala od mieszkańców Warszawy, z tytułu spóźnienia się o jeden dzień,"

niewazne, przepis jest przepis, a jeśli "mieszkańcy Warszawy" (popartego od prawa do lewa, także przez posłów PO, przypominam ponownie, że problem wyniknął _dopiero wtedy_, gdy pokazało się czarno na białym, że _hgw_ d... dała, wczesniej żadnych zastrzeżeń nie było i zdaje sie parę osób poleciało) na siłę chcą tłumaczyć olewanie prawa to cóż...

" to proponuję zamknąć w więzieniu:
- Ojca Dyrektora za obrazę Pani prezydent,"

etam, jak już, to zawiasy bądź grzywna. A w ogóle propozycja zlikwidowania głupiego przepisu o "obrazie". Od tego są sprawy cywilne.

"- mamę premiera kaczynskiego, bo nie odprowadza podatku od darowizny ktorą otrzymuje od syna,"

umowy jakieś pokażesz?

"- i Ciebie na 10 lat za uzywanie słowa d... publicznie,"

a tego (10 lat za użycie d...) w kodeksie nie ma ;) zresztą, d... nie jest obraźliwe, bo jak obraźliwe moze być literka d oraz trzy kropki... no chyba że Ci "się kojarzy", ale na to już nic nie poradzę, wiem ze są ludzie którym nawet dziura w sztachecie "się kojarzy" ;)

"...PiS powoli ale zostaje wycięte ze stanowisk,"

i cisza we wiodących mendiah. Zero krzyku o "zagrożeniu demokracji". Znamienne, czyż nie?

"( można w dwa tygodnie? to czemu nie przez dwa lata?)!"

no cóż, za odpuszczenie OECD, zapowiedź dopuszczenia do sprzedaży strategicznych firm energetycznych, odpuszczenie rury bałtyckiej, to zezwolenie na handel paroma tonami mięsa to niezły dla Rosjan interes :) A jakby Tusk jeszcz rosjan za Katyń przeprosil, to byłaby pełnia szczęścia. Dzięki fest za taką politykę.

"I tylko opadają ręce jak patrze na tego chłopca w krótkich spodenkach, który mieni się być Prezydentem wszystkich Polaków, a zachowuje sie jakby wciąż był na planie "O dwóch takich co ukradli księżyc""

cóż, może po prostu nie lubi prowadzić polityki na kleczkach, jak to obecny premier robi... kwestia gustu, ja tam jestem zdania że o swoje warto zawalczyć, a nie nadstawiac d... za poklepanie po plecach i przychylny artykuł w jakimś zagranicznym tabloidzie

Anonimowy pisze...

"Turabat pisze...
Tak że bardzo się cieszę że Pani Prezydent wydała te kilkadziesiąt tysięcy złotych na dobrych prawników, bo dzięki temu oszczędziła kilkanaście milionów złotych"

a ja się nie cieszę. Raz: ewidentnie złamała przepis i dopiero sąd musiał się sporo nagimnastykować by sprawę choć zagmatwać
dwa: za prywatę płaci sie z własnej kieszeni.
No ale czego innego jak nie kręcenia można spodziewać sie po polityku PO?

Anonimowy pisze...

"Turabat pisze...
A co mi zrobu US za spóźnienie się ze złożeniem PiTa? Zlicytuje mi dom? Nie! Zapłacę parę złotych odsetek:)"

nieważne czy parę złotych czy parę tysięcy. Ważne żeś zawalił i określone ("paruzłotowe") konsekwencje masz ponieść. Taką konsekwencją za niezłożenie w terminie pewnego papierka było pozbawienie mandatu. I tyle.

"Rozumiem że według Twoich standardów powinien za jeden dzień spóźnienia kazać isc kilkuset tysiącom warszawiaków ponownie na wybory i z budżetu państwa zapłacić za ich organizację kilkanaście milionów złotych."

jak najbardziej. Prawo jest prawo. A potem np. pozew o zwrot tych pieniędzy wzgl hgw, bo to ona przez swoje niedbalstwo i olewanie prawa takie straty spowodowała. Sprawa prosta jak drut.

Anonimowy pisze...

1. WYGASNIĘCIE MANDATU.
Nie obchodzi mnie kto napisał, kto poparł itd. to bzdurne prawo. Jesli PO maczało w tym palce to znaczy że popełniło błąd. Błąd który nalezy naprawić, a nie w nim brnąć.
I bardzo się cieszę że zwyciężył rozsądek. I za spóźnienie Pani Prezydent, nie musiało płacić kilkaset tysięcy wyborców.

2. OECD ITP.
Żeby wejść do OECD Rosja musi spełnić tak duzo cywilizowanych standardów, że długo to jeszcze nie nastąpi. A jak nastąpi to i dobrze. Bo te zmiany idą w dobrym kierunku. Cywilizowana Rosja jest sto razy bardziej bezpieczna, niźli Rosja izolowana.
Nikt nie dopuscił ich do sprzedaży firm strategicznych. Natomiast nie można blokowac im dostepu wbrew przepisom UE.
Nikt nie dodpuscił rury.
O te klika ton mięsa walczył PiS przez dwa lata. Jesli nie jest to ważne, to po co to robił?

Tu trzeba szukać kompromisów. Myslenie na "złość mamie odmrożę sobie uszy" się nie sprawdza - najlepszy przykład to upór ws. Eureko.

3. Cyt. Anonimowego: "Prawo jest prawo. A potem np. pozew o zwrot tych pieniędzy wzgl hgw, bo to ona przez swoje niedbalstwo i olewanie prawa takie straty spowodowała. Sprawa prosta jak drut."

To jest myslenie w stylu "dociskam gaz mimo że z przeciwka na czołowe jedzie samochód, bo w razie wypadku to będzie jego wina".
A co mi po udowodnieniu winy, jak i tak nie będę żył?

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.