5 lis 2007

Praga Północ, czyli "Nie wiemy już, kto tu powinien rządzić".

Zapowiada się kolejna odsłona konfliktu na Pradze Północ. Fragment z Gazety Wyborczej:
Za to prażanie mogą mówić o stracie. Będą mieć w Sejmie "reprezentanta" Alicję Dąbrowską, lidera PO na Pradze Północ, lekarkę tutejszego ZOZ. Jednak jej rezygnacja z pracy w radzie Pragi-Północ jeszcze bardziej skomplikuje sytuację polityczną w dzielnicy. Od grudnia ub.r. Platforma toczy tu bowiem z PiS zaciekły spór, kto jest legalną władzą.

Zdaniem partii Jarosława Kaczyńskiego prawo do kierowania radą Pragi-Północ ma Jacek Wachowicz z Praskiej Wspólnoty Samorządowej, koalicjanta PiS.

PO kwestionuje legalność jego wyboru i upiera się, że pełnoprawną szefową rady jest Alicja Dąbrowska.

Po miesiącach sporów Wachowicz zrezygnował, a działacze PO i LiD dostali ekspertyzę prawną, która mówi, że Dąbrowska jako jedyna ma prawo prowadzić dzielnicowe sesje.

- Przez odejście pani Dąbrowskiej wraca bałagan. Nie wiemy już, kto tu powinien rządzić - ubolewają prascy radni PO i LiD.
Źródło: Jan Fusiecki, Iwona Szpala, Co nam dadzą posłowie samorządowcy, Gazeta Wyborcza Stołeczna, link do strony.

Tak dla przypomnienia mamy też sytuację w której Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał decyzje Wojewody Mazowieckiego w tej sprawie za zgodne z prawem. Oczywiście nie ma wątpliwości, że nowy wojewoda będzie grał w jednej drużynie z HGW.
Pod koniec grudnia ubiegłego roku przewodnicząca rady dzielnicy Praga-Północ Alicja Dąbrowska (PO) ogłosiła przerwę w sesji i wyszła z radnymi PO i LiD z sali obrad (pretm - po tym jak się zorientowała, że nie ma większości).

Pod ich nieobecność, niezgadzający się na przerwanie obrad radni z PiS odwołali przewodniczącą, wybrali jej następcę i nowego burmistrza Pragi- Północ - Artura Marczewskiego (PiS). Tego zarządu nie uznała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i powołała swego pełnomocnika - Jolantę Koczorowską, a później nowy zarząd dzielnicy w składzie: Koczorowska, Jarosław Sarna i Artur Buczyński.

W kwietniu Rada Warszawy podjęła 23 uchwały, unieważniające grudniowe decyzje dzielnicy Praga-Północ. Wojewoda najpierw wstrzymał ich wykonanie, a 4 maja je unieważnił. Wtedy radni podjęli uchwałę o skierowaniu sprawy do WSA. We wtorek sąd uznał decyzje Sasina za zgodne z prawem.
Źródło: Link do strony.

Szkoda traconego dla dzielnicy czasu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.