27 lis 2007

Gazeta Wyborcza podsumowuje pierwszy rok Pani Prezydent. Szczegółowo.Wczorajsza analiza pierwszego roku prezydentury HGW dokonana przez Jana Fusieckiego, była wstępem do analizy poszczególnych obszarów działalności miasta.

Cały artykuł z Gazety Wyborczej jest dostępny tutaj: Oceniamy rok Gronkiewicz - Waltz w ratuszu. Odsyłam do całości, przygotowałem tylko skrót i dodałem dwa komentarze.

Analizę autorzy tekstu rozpoczynają od:
Nocne kursy metra to był strzał w dziesiątkę. A zapowiedź pierwszych od lat podwyżek cen biletów i czynszów w mieszkaniach komunalnych świadczy o tym, że pani prezydent nie uchyla się przed niepopularnymi decyzjami. Jednak w wielu dziedzinach porusza się jak we mgle. Najgorzej oceniamy jej politykę planistyczną.
Źródło: Oceniamy rok Gronkiewicz-Waltz w ratuszu, Gazeta Wyborcza Stołeczna, link do strony.

Komunikacja w ocenie Gazety:

Pochwały za: nominację dla Leszka Ruty na szefa ZTM, nocne metro, reformę komunikacji nocnej, rozkwit komunikacji podmiejskiej i inne. Lista obszerna, więc warto zajrzeć do całości.

Oceny negatywne za niektóre inwestycje komunikacyjne np. remont torowiska w Alejach Jerozolimskich ("umiarkowane korzyści"). I za działania Zarządu Dróg Miejskich:
Większość inwestycji (przebudowa Al. Jerozolimskich, weekendowe remonty ulic, wymiana wiaduktów na Wisłostradzie pod Lasem Bielańskim) przygotowano w ostatnim roku rządów PiS, już po odejściu Lecha Kaczyńskiego, który był chyba największym inwestycyjnym nieudacznikiem, jaki nam się przytrafił. Dziś tymi sukcesami szczyci się obecna ekipa, a w sondażu doceniają warszawiacy. Prawda jest taka, że prace nad nowymi projektami przebiegają niemrawo.
Źródło: Oceniamy rok Gronkiewicz-Waltz w ratuszu, Gazeta Wyborcza Stołeczna, link do strony.

Niestety wraca sprawdzony przez Ratusz trik propagandowy, czyli stwierdzenie, że już mamy wspólny bilet, który jest tylko zasługą nowej administracji. Więcej w W sprawie "wspólnego biletu". Po raz kolejny.

Jak skomentowano sztandarową obietnicę Ratusza na rok 2007, czyli wspólny bilet aglomeracyjny? "wspólny bilet - także w WKD (szkoda, że nie udało się rozszerzyć jego zasięgu na całą aglomerację)". Trochę to skromny komentarz w tej sprawie.

Bezpieczeństwo w ocenie Gazety:

Główne przesłanie to takie, że wszystko co dobre w bezpieczeństwie jest wynikiem decyzji w 2001 i zarówno Prezydentowi Kaczyńskiemu i Pani Prezydent Waltz pozostało jedynie nie przeszkadzać. Wniosek GW? Pani Prezydent nie przeszkadza.

Podsumowanie poprzedniej kadencji (dofinansowanie dla policji, inwestycje w nowy sprzęt, reorganizacja priorytetów Straży Miejskiej, dodatkowe patrole) wskazuje na coś innego, ale wiadomo, że powiedzieć dobre słowo o prezydenturze Kaczyńskiego oznacza dla niektórych dziennikarzy ujmę na honorze. Szkoda.

Zabrakło też słowa o dokonaniach Straży Miejskiej. Czy chodzi o nie najlepsze statystyki? Więcej w PiS zadaje dobre pytania o bezpieczeństwo mieszkańców.

Polityka lokalowa w ocenie Gazety:

Według Gazety główny plus to fakt podjęcia odważnej decyzji o podwyżce czynszów. Poza tym głównie obietnice na kolejne lata, bo szczegóły polityki lokalowej mają powstać do marca 2008.

Kultura w ocenie Gazety:

Według GW zapowiadane zmiany, projekty i wydarzenia pozostają na razie na papierze. Plusy za zgłoszenie kandydowanie Warszawy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i zapowiedziane nowe festiwale teatralne. Minus za InfoQultura na pl. Konstytucji.

Zdrowie w ocenie Gazety:

Cytat:
Duży minus dla ratusza za to, że nie poradził sobie z problemem brakujących łóżek w szpitalach dziecięcych. Mały plus za obietnicę dwóch nowych szpitali - na Ursynowie i w Wawrze, a także grafiki ostrych dyżurów. Jeszcze rok temu warszawiacy nie wiedzieli, gdzie mają iść nocą np. z bolącym uchem.
Źródło: Oceniamy rok Gronkiewicz-Waltz w ratuszu, Gazeta Wyborcza Stołeczna, link do strony.Moje wrażenie jest następujące: komunikacja (ta za którą odpowiedzialny jest szef ZTM) według GW na duży plus, reszta przeciętnie z kilkoma minusami i duża krytyka w obszarze polityki planistycznej (to
w oddzielnej notce).

Nawet największym wielbicielom Pani Prezydent powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

4 komentarze:

fumfel pisze...

cytat:"Nawet największym wielbicielom Pani Prezydent powinna zapalić się lampka ostrzegawcza."

Chyba zartujesz... z wieloma Platformersami jak rozmawiam to włąśnie nie wiedzą ze duzo tego co zrobiłą to podziekować trzeba dla Kaczynskiego i przypisują zasługi jej.....Hipokryzja

pretm pisze...

Aż tak odporni na argumenty chyba nie są.

Anonimowy pisze...

Czyba GW zapomniało ze Weekendowe remonty i nocne były inicjatywa ekipy p.Marcinkiewicza. Gdy HGW objęla stanowisko w urzędzie zawieszono większość projektów ze względu na to że "nie był to ich pomysł" i zaczęły sie zmiany na stanowiskach, nie wazne czy dany człowiek sie sprawdzał w pracy czy nie(tylko czy był poprawny politycznie). Mając wiedze z wiarygodnego zródła w UM wiem ze HGW i ekipa są nastawieni na robienie mało a najważniejsza jest dla nich walka polityczna i stanowiska. Swoje obowiązki wobec obywateli traktuja jako okazje do zareklamowania siebie w rodzaju "planujemy to, planujemy tamto". Omijają ryzykowne decyzje wobec których mogłby ich ktoś potem zweryfikować. Ogólnie mówiąc Panie i Panowie w garniturach pustych w srodku.

Anonimowy pisze...

z kolei Wal Miedzyszynki, Trasa Siekierkowska II etap to zasluga Piskorskiego, wszystkie plany obwdonic i pierwsze nitka metra - Piskorski. poza tym co to znaczy zaczac cos robic? oglosic tuz przed wyborami przetarg bez przygotowanych projektow inwestycji? jak Krakowskie Przedmiescie, jak Most Polnocny. skutki - oplakane, ale to dopiero po wyborach.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.