17 wrz 2007

W sprawie rozbudowy monitoringu miejskiego.

Prawie dwa tygodnie temu w notce O cichym bohaterze piątkowego wieczoru napisałem, że postaram się troszkę więcej dowiedzieć o planach miasta w temacie rozbudowy monitoringu miejskiego.

Dlatego przesłałem do miasta kilka pytań (wniosek o dostęp do informacji publicznej standardowo):
Jakie poniesiono wydatki na rozwój monitoringu miejskiego w okresie od grudnia 2006 do sierpnia 2007? Które z tych wydatków wynikały z decyzji podjętych od grudnia 2006? Jakie wydatki na rozwój systemu są planowane w roku 2008?

Ile nowych kamer monitoringu oddano do użytku w okresie od grudnia 2006 do sierpnia 2007? Ile nowych kamer planowanych jest do zainstalowania do końca roku 2007? Ile nowych kamer planowanych jest do zainstalowania do końca roku 2008?

Jakie są przyczyny odwołania przetargu „Rozbudowa monitoringu wizyjnego nowe punkty kamerowe”?
Otrzymałem odpowiedź od wicedyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (podziękowania za szybką odpowiedź):
Inwestycje związane z rozbudową infrastruktury są z natury rzeczy skomplikowane i trwają z reguły wiele lat.

W latach 2004 - 2007 zrealizowane zostały inwestycje, w ramach, których włączono do systemu 205 kamer monitoringu za łączną kwotę 31 920 378.23 zł. Decyzje o wszczęciu inwestycji zostały podjęte przez grudniem 2006 roku, natomiast ostateczne odbiory miały miejsce po grudniu 2007. Planowane inwestycje związane z rozbudową monitoringu zostały oszacowane na łączną kwotę 82 221 000 zł. z realizacją na lata 2007-2011.

W chwili obecnej trwają prace nad koncepcją dalszej rozbudowy systemu monitoringu, obejmującej nie tylko kwestie ilościowe (liczba kamer), ale również jakościowe (nowe rodzaje informacji wizyjnej, nowe technologie). Dodatkowo należy podkreślić, iż planowane inwestycje zostaną zaplanowane na kilka lat. W związku z tym nie można jeszcze jednoznacznie określić liczby kamer instalowanych w kolejnych latach.

Przetarg "Rozbudowa monitoringu wizyjnego - nowe punkty kamerowe" został odwołany w związku ze zmianą koncepcji rozbudowy systemu. Niebawem zostanie ogłoszony kolejny przetarg obejmujący szerszy zakres inwestycyjny, pozwalający na lepsze wykorzystanie środków publicznych.
Dobra wiadomość to zaplanowana kwota. Rok po roku będzie można pytać o stopień realizacji tych inwestycji. Mam nadzieję, że ta koncepcja powstanie jak najszybciej, bo znamy za mało szczegółów.

Z drugiej strony fakt, że nie dodano nowych kamer, które byłyby efektem inwestycji poczynionych po grudniu 2006 potwierdza nadużycie dokonane przez Panią Prezydent w dokumencie prezentującym sukcesy pierwszych stu dni. Pisałem o tym w 153 nowe kamery na 100 dni.

3 komentarze:

Jaform pisze...

2 sprawy. Warszawa nie weźmie udziału w dniu bez samochodu (coś mi się chyba pomyliło), korki podobno za duże. Druga sprawa: stadion X-lecia ma... reklamę w radiu... nie powiem że ją polecam bo jest po prostu beznadziejna ale jednak jest :]. kupcy o sobie przypominają...

Anonimowy pisze...

Pytanie o okres 2006-2007, a w odpowiedzi pojawiają się nieproszone lata panowania Kaczora, czyli 2004-1005. Bufetowa za lata 2006-2007 musiałaby wpisać 0, więc podczepia się (nie po raz pierwszy) pod sukces Kaczora (którego NB podobno pokonała:)).
To nic, że nie przybyła żadna nowa kamera, dla równowagi te istniejące oddano w bezpłatne użytkowanie TVNowi. Czyli ani nie wydano na system pieniędzy, ani system nie zarobił - jest równowaga:)

pretm pisze...

Jak się poczyta platformerską/gazetową propagandę, że za LK to nic nie zrobiono, a później HGW przemyca niektóre rzeczy jako jej sukcesy to się źle człowiekowi robi.

A o TVN będę jeszcze pytał, bo po wakacjach miała być umowa.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.