27 wrz 2007

Monitoring a "duch demokracji".

O planach rozbudowy monitoringu miejskiego pisałem w notce W sprawie rozbudowy monitoringu miejskiego.

Dla przypomnienia według informacji, jaką otrzymałem z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w latach 2007-2011 planowane są inwestycje na kwotę 82 221 000 zł. Ponieważ jednak miasto jest na etapie pracy nad koncepcją dalszego rozwoju, to teraz nie można powiedzieć nic o liczbie nowych kamer, które mają być instalowane w tym i w następnym roku.

We wczorajszej Gazecie Wyborczej również pojawił się artykuł o monitoringu miejskim z kilkoma dodatkowymi szczegółami o planach na przyszłość:
- Już niedługo liczba miejskich kamer powiększy się o kolejne 50 sztuk. W przyszłym roku wydamy na inwestycje 4 miliony złotych. Przed Euro 2012 miasto prawdopodobnie uruchomi również systemy rozpoznawania twarzy oraz tablic rejestracyjnych - opowiada Jacek Gniadek, p.o. dyrektora Zakładu Miejskiego Monitoringu.

System rozwija się prężnie od 2004 roku, gdy zaczynano od 27 kamer. I na pewno ratusz wciąż będzie inwestował w monitoring. Poza tym do miejskiego systemu wciąż przyłączają się spółdzielnie mieszkaniowe i szkoły, które chcą inwestować w bezpieczeństwo.

Do końca sierpnia tego roku operatorzy kamer zgłosili policji 10 050 zdarzeń, od zabójstw po tak zwanych "leżaków", czyli pijane osoby, które leżą nieprzytomne w miejscach publicznych.
Źródło: Łukasz Krajewski, Monitoring jest, ale regulacji wciąż nie ma, Gazeta Wyborcza Stołeczna, link do strony.

Tylko 4 miliony w 2008, jeżeli w następnych 4 latach miasto miało zainwestować ponad 80 milionów?

Pojawił się też głos krytyczny:
- Naturalnie nasuwają się porównania z wizją Orwella, w którego książce kamery śledzą ludzi wszędzie. Niestety, granica wolności zaciera się. Szczególnie że nie ma uregulowań prawnych dotyczących podglądania Polaków. Taka władza nad informacją kusi i pojawia się obawa, że będzie nadużywana. To sprzeczne z duchem demokracji - twierdzi prof. Stanisław Mocek, socjolog i politolog z Collegium Civitas.
Źródło: Łukasz Krajewski, Monitoring jest, ale regulacji wciąż nie ma, Gazeta Wyborcza Stołeczna, link do strony.

Jeżeli mam wybierać kto ma mnie chronić: czy policja mająca dostęp do monitoringu czy ten "duch demokracji" to w przypadku mojego bezpieczeństwa proszę, aby duch demokracji trzymał się z daleka ;)

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

http://www.polskieradio.pl/trojka/salon/?id=16318

"Gościem jest Pani Grażyna Kopińska z programu "Przeciw Korupcji" Fundacji Batorego. Ale dziś w roli członkini Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych. Dzień dobry"
[...]
Michał Karnowski:
Jakby Pani oceniła PO? Dla mnie ten raport przedstawiony przez panią Alicję Pacewicz był dość przykry. Partia, która jest przed drzwiami władzy, ubiega się o nią bardzo intensywnie, ma szanse na przejęcie tej władz, np. w Warszawie - jak rozumiem - ten raport nie pokazuje najwyższych standardów np. nominacji.

Grażyna Kopińska:
Byliśmy bardzo zaskoczeni tym, co grzebiąc w różnego typu doniesieniach w sumie udało nam się zebrać, ponieważ okazało się, że już kontrowersyjnym jest fakt, że - ja rozumiem, że w radach nadzorczych spółek miejskich muszą zasiadać osoby, w stosunku do których właściciel, czyli miasto, musi mieć zaufanie. Pytanie jednak takie - czy te rady nadzorcze trzeba rzeczywiście obsadzać wysokimi urzędnikami? Czy burmistrzowie wszystkich dzielnic muszą jednocześnie zasiadać w radach nadzorczych firm samorządowych? To jest moim zdaniem mniejszy problem. Inny, duży problem jest taki, że ustawa samorządowa zobowiązuje samorządowców, aby przeprowadzali konkurencyjny nabór na wszystkie wolne stanowiska. Podczas, gdy - jak wyliczyliśmy - w większości instytucji podległych miastu, są tzw. p.o., czyli pełniący obowiązki. Nie organizuje się konkursów, wolnego naboru na te wolne miejsca."

pozdrawiam
Bernard

pretm pisze...

Bernard,
Bardzo dziękuję.

Jaform pisze...

Ja wiem że offtopic i tak dalej ale czy wie ktoś jak to będzie z debatą: Kwaśny vs. Premier? Można ją gdzieś w internecie na żywo oglądać? Czy tylko w TV?

pretm pisze...

Jeszcze chyba nie wiadomo w jakiej TV.

Anonimowy pisze...

W poniedzialek tzn. 1 pazdziernika , o 20.00 jak sie nie myle w tv Polsat .

Karolina pisze...

do autorów: Mocek, nie Macek (:

pretm pisze...

@karolina

OK, poprawiłem, ale niech tłumaczy się najpierw Wyborcza ;)

pozdrawiam

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.