22 lip 2007

O "chociaż prawo nie działa wstecz" ale...

31 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny zacznie rozpatrywać skargę HGW na zarządzenie wojewody. Poniżej zamieszczam fragment z Gazety Wyborczej na temat sprawy burmistrza Sycowa. WSA uznał uchwałę odwołującą burmistrza za niezgodną z konstytucją.
W poniedziałek wojewódzki sąd administracyjny uznał za niezgodną z konstytucją uchwałę radnych Sycowa, odwołującą burmistrza Wojciecha Kocińskiego.

Jeśli wyrok się uprawomocni, może to oznaczać, że Sycowem będzie rządzić dwóch wybranych zgodnie z prawem burmistrzów. Przypadek sycowski jest jedynym takim w kraju. Po aferze ze spóźnionymi oświadczeniami współmałżonków (najgłośniejsza dotyczyła prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz - Waltz) rozpisano tu wybory uzupełniające na burmistrza. Burmistrz Wojciech Kociński (związany z PiS) spóźnił się 10 dni z oświadczeniem majątkowym żony. Powinien je był złożyć najpóźniej 30 dni od daty wyboru, a nie - jak wyliczył - od daty ślubowania.

Gdy radni wykryli ten błąd, natychmiast go odwołali go. Miesiąc później odbyły się nowe wybory. Wygrał je radny Sławomir Kapica, który jest burmistrzem do dziś. Jednak Kociński nie złożył broni i zaskarżył odwołującą go uchwałę radnych do wojewódzkiego sądu administracyjnego we Wrocławiu. Ten wczoraj przyznał mu rację.

Sąd powołał się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku, które mówi, że zapisy o pozbawianiu mandatów z powodu niezłożenia na czas oświadczeń majątkowych są niezgodne z konstytucją. Sędzia Anna Moskała argumentowała: - Orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego mają moc obowiązująca i są ostateczne. Chociaż prawo nie działa wstecz, to tu mamy do czynienia z taką sytuacją, w której to prawo przestało obowiązywać.
Źródło: Michał Kokot, Syców ma burmistrzów dwóch, Gazeta Wyborcza Wrocław, link do strony.

Należy przygotować się na to, że 31 lipca sytuacja powtórzy się u nas. Niestety.


4 komentarze:

sufi z sufitu pisze...

bufetowa dostała karę grzywny. swoiście zinterpretowała prawo.
oczywiście nie tylko swoiście co błędnie. na tyle aby jej zapodać mandat. nie ostatni zapewne, znając jej twórcze zdolności interpretacyjne w dziedzinie prawa.

Anonimowy pisze...

Co to jest 1000 zeta dla bufetu, przecież to tylko 3 godziny zajęć na uniwerku.

pretm pisze...

Zbieram wszystkie aktualne informacje, przygotowuje wpisy, ale jakoś nie czuję, żeby wojowanie z Panią Prezydent było w tej chwili na miejscu.

Jak mówią: Regular Service Will Resume Shortly, czyli jutro/pojutrze.

Anonimowy pisze...

Ale przypomnij sobie jak było kilka dni przed wyborami, wtedy żałoba po śmierci górników nie przeszkadzała towarzyszom Kwaśniewskiemu, Oleksemu i Borowskiemu, żeby gardłować za Bufetową.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.