15 cze 2007

HGW w programie Kontrowersje, między innymi na temat spalarni.

W programie Kontrowersje Joanna Szelągowska przepytała Hannę Gronkiewicz Waltz w ramach podsumowania jej pierwszych sześciu miesięcy pracy w Ratuszu.

Generalnie według Pani Prezydent wszystko jest jak najbardziej w porządku i przeprowadzanych jest "dużo dynamicznych zmian" (takich jak ta, że mieszkańcy Ursynowa mogą się teraz bawić późnym wieczorem i wrócić nocnym metrem do domu).

Według Pani Prezydent żadnych wpadek nie było, bo przecież kwestia mandatu i komisji śledczej to tylko walka polityczna, która ma ją odciągnąć od spraw Warszawy. No tak, przecież to PiS był odpowiedzialny za wypełnienie jednostronicowego oświadczenia i mając na tą prostą czynność 30 dni nie zdążył na czas.

A ja naiwny myślałem, że miała to zrobić HGW i jej współpracownicy.

Co Pani Prezydent planuje wykonać do końca kadencji? 2 mosty, skończona pierwsza linia metra i rozpoczęta druga oraz tańsze mieszkania (podobno ceny już przestały rosnąć).

No, ale w 25 minutowym wywiadzie udało się Pani Prezydent przemycić jedną małą nieścisłości.

W sprawie budowy spalarni Pani Prezydent powiedziała, że w trakcie wizyty w Brukseli (luty tego roku) usłyszała, że zmiany w projekcie mogły być dokonywane do Października 2006, a ona do wizyty w Brukseli "święcie wierzyła", że to się uda "odkręcić".

Hmmm. To może warto zapytać Panią Prezydent o jej wizytę w Brukseli w trakcie kampanii wyborczej i czy przypadkiem nie otrzymała tam już wtedy informacji, że ze spalarni nie można się wycofać.

Gazeta Wyborcza, 27 września 2006:
Hanna Gronkiewicz-Waltz i Kazimierz Marcinkiewicz polecieli wczoraj do Brukseli. Główne tematy to oczyszczalnia Czajka, metro i kolejne dotacje z Unii dla stolicy.

W programie wizyty Hanny Gronkiewicz-Waltz znalazło się m.in. spotkanie z Danutą Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej UE. Jacek Kozłowski, szef sztabu wyborczego kandydatki na prezydenta: - Pani poseł chce wyjaśnić pewne sprawy związane z finansowaniem warszawskich inwestycji.

Konkretnie chodziło o sprawdzenie, czy w ramach przyznanych już dotacji można jeszcze zmieniać projekt rozbudowy oczyszczalni ścieków Czajka i budowy spalarni w Białołęce. Pisaliśmy wielokrotnie o protestach przeciwników tej inwestycji - zwłaszcza spalarni. Hanna Gronkiewicz-Waltz w programie wyborczym ogłosiła, że trzeba poszukać miejsca dla nowej oczyszczalni, a zamiast spalarni myśleć o innych rozwiązaniach.

Po spotkaniu kandydatka na prezydenta relacjonowała "Gazecie": - Dofinansowanie zostało przyznane również na spalarnię. Zapewniano mnie, że inwestycja musi spełniać normy ochrony środowiska i że czas na przedstawienie projektu jest do lipca. Poprosiłam o wykaz spalarni, które finansuje Unia. Może trzeba będzie pojechać do takich miast z grupami, które protestują, i zobaczyć, jak to wygląda.
Źródło: Małgorzata Zubik, Wyborcza potyczka o Warszawę w Brukseli, Gazeta Wyborcza, link do strony.

Gdyby okazało się, że Pani Prezydent mówiła w kampanii, że może spalarnia nie będzie umiejscowiona na terenie oczyszczalni Czajka i jednocześnie miała już informacje, że nie jest to obietnica do spełnienia to byłby to przykład wyjątkowo perfidnego kłamstwa wyborczego.


PS Kilka ciekawych fragmentów z w/w programu wkrótce.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czyli wygląda na to, że tą spalarnię to nam PiS zafundował. Dziękujemy ci Lechu...

Anonimowy pisze...

Fałszywe, parszywe babsko,
za co jesteśmy karani takimi władzami?

pretm pisze...

W innym miejscu można było przeczytać, że czas na decydowanie o zimnach był do końca 2006. Więc być może HGW miała cały miesiąc na decyzję.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.