25 maj 2007

O "nie ma planów przenoszenia centrum".

24 godziny były potrzebne, aby któryś z urzędników Pani Prezydent wyszedł i powiedział, że pomysły radnych PO o zmianie lokalizacji Centrum Nauki Kopernik nie są popierane przez władze miasta.

Fragmenty z Gazety Wyborczej:
Nie budujmy centrum nauki nad Wisłą, znajdźmy lepsze miejsce - to pomysł radnego Krzysztofa Tyszkiewicza (PO). - To absurd, kompromitacja, bzdura - odpowiadają urbaniści, radni i ratusz.

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy radni PO i LiD krytykowali pomysł budowy interaktywnego Centrum Nauki "Kopernik" nad tunelem Wisłostrady. Krzysztof Tyszkiewicz z PO proponował nawet, by wycofać się z budowy, grunt sprzedać deweloperom, a centrum nauki zbudować na Łuku Siekierkowskim, obok planowanego parku technologicznego. Wszystko to dosłownie na kilkanaście dni przed złożeniem przez ratusz wniosku o pozwolenie na budowę obiektu nad Wisłą.

Kilka miesięcy temu Hanna Gronkiewicz-Waltz publicznie odrzuciła podobny pomysł rzucony wówczas przez radnego Pawła Czekalskiego (PO). Sam Tyszkiewicz tłumaczy się: - Jestem radnym i mam swoje poglądy. To ostatni moment, żeby zastanowić się nad przenosinami.

- Wycofanie się z budowy centrum nauki nad Wisłą oznaczałoby totalną kompromitację miasta - denerwuje się Jakub Wacławek, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Po to Wisłostrada była zagłębiana w tunelu, żeby uwolnić nabrzeże, zbliżyć miasto do Wisły. Centrum właśnie temu służy. Zupełnie nie rozumiem wątpliwości na ten temat - mówi. Dodaje, że warszawski SARP na wszelki wypadek wyśle na ręce prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz stanowisko, w którym będzie bronić Kopernika nad Wisłą.

- Nie ma planów przenoszenia centrum - ucina Tomasz Andryszczak, rzecznik ratusza. - Kończymy projekt, występujemy o pozwolenie na budowę.
Źródło: Michał Wojtczuk, Centrum Nauki "Kopernik" zagrożone?, link do strony.

Obawiam się, że jednak zakusy na teren, na którym ma powstać Centrum nie skończą się. Mogą powrócić, jeżeli tak jak teraz w przypadku innych inwestycji potencjalni wykonawcy zażądają sum przekraczających znacznie pierwotne założenia. Wtedy może zostać użyty argument "nie stać nas, lepiej sprzedajmy działkę i wrócimy do pomysłu po 2012". Mam nadzieję, że tak nie będzie.

Krzysztof Tyszkiewicz jest liderem bemowskiego PO. Na swojej stronie eksponuje hasło "Nowe POkolenie". Z niecierpliwością czekam na kolejne pomysły nowego pokolenia polityków Platformy.

9 komentarzy:

Aksta pisze...

No tu już przegięli. Łatwo jest przesrać pieniądze publiczne. Ten tunel to POmyłka i POważna niegosPOdarność. Jedynym uzasadnieniem dla "wielkiego przekętu" może być właśnie centrum. I nie bronię tu Platformy tylko zdroworozsądkowego ciągu przyczynowo-skutkowego. Mieszkam przy BUW-ie i chciałabym aby moje dzieci żyły w cywilizowanym mieście, gdzie miasto nie istnieje obok śmierdzącego kanału ale nad Wisłą. A poza tym dobrze jest tworzyć kilka ośrodków naukowych w mieście.

pretm pisze...

"gdzie miasto nie istnieje obok śmierdzącego kanału ale nad Wisłą"

Centrum jest jednym z elementów, który powinien wpływać na pozytywną zmianę w tych okolicach.

Dzisiaj odwiedziłem stoisko Centrum na Pikniku Naukowym i usłyszałem kilka naprawdę optymistycznych rzeczy. Przede wszystkim to nie ma być muzeum w stylu otwarte do 16 a później dookoła pusto.

Zacytuje kilka fragmentów ze strony Centrum (co jeszcze się znajdzie w Centrum):

"Najważniejszym z planowanych elementów jest nowoczesne planetarium z wysokiej jakości laserową projekcją na kopule i specjalnymi programami tematycznymi. Sala powinna mieścić ok. 100 osób.

W Centrum - obok ekspozycji stałej - pojawiać się będą ekspozycje czasowe oraz wiele działań, związanych z upowszechnianiem wiedzy i popularyzowaniem nauki, takich jak pokazy naukowe, wykłady otwarte, spotkania kawiarni naukowej, organizacja konkursów młodych wynalazców i konkursów dla szkół.

W samym Centrum powinny znaleźć się także: amfiteatralna sala multimedialna, sala konferencyjna, bistro, kawiarnia, sklepik, warsztaty. Będą one pełnić podwójną funkcję - służyć edukacyjnym celom Centrum oraz realizować zadania komercyjne.

W bezpośrednim sąsiedztwie budynku Centrum Nauki znajdą się:

* Rozległy dziedziniec o charakterze patio, częściowo otwarty na Wisłę, służący jako miejsce spotkań, prezentacji i pokazów na świeżym powietrzu, kameralnych przedstawień i koncertów, wystaw, z bogatym programem z zakresu sztuk pięknych, inspirowanym odkryciem, poznaniem, iluzją.

* Park Odkrywców, adresowany głównie do dzieci, zawierający edukacyjne zabawki, jak platforma równowagi czy duży model podwójnej helisy do wspinaczek."


Link do strony Centrum

Czy ktoś chciałby to wymienić na np. ogrodzone osiedle?

Anonimowy pisze...

się uśmiałem przy nowym POkoleniu. na prawdę tam jest POkolenie a nie pokolenie?? :D
POrąbane klony

pretm pisze...

"na prawdę tam jest POkolenie a nie pokolenie??"

www.krzysztoftyszkiewicz.pl

Anonimowy pisze...

trwa POdział łupów, "towarzysze, POmożecie? POmożemy!":

http://www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=2998

Jaform pisze...

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,statp,d2lhZG9tb3NjaURuaWE%3D,wid,8881648,wiadomosc.html

gazu ogarnij to

pretm pisze...

"gazu ogarnij to"

Dzięki za link. Nie "ogarnąłem" tego tak szybko, ale co zrobić. Mogłaby chociaż w niedzielę dać mi HGW spokój.

Anonimowy pisze...

niedziela to dobra pora na "ciche nominacje", do poniedziałku smród się rozwieje, a w wieczornym Szkle i w jutrzejszej GW nagłośnią jakąś inną "aferę" (np. że kot premiera nasikał na dywan)

Tusek swoją nocną zmianę też robił w nocy, a nie w dzień

Anonimowy pisze...

chlopaki, wiecie ze grunty nad tunelem to polowa kosztow budowy tunelu. podziekujmy panu piskorskiemu za to ze nie bal sie odwaznych decyzji - jest bezkolizyjna droga w centrum, sa atrakcyjne grunty w posiadaniu miasta.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.