22 maj 2007

"Masz głos, masz wybór", czyli o liberałach, którzy mają monitorować HGW.

W nawiązaniu do akcji "Masz głos, masz wybór" w ramach, której organizacje pozarządowe we współpracy z Fundacją im. Stefana Batorego mają prowadzić monitoring realizacji zobowiązań wyborczych i przygotować sprawozdania po pierwszym roku rządzenia.

Jedną z organizacji, która bierze udział w tej akcji i która ma monitorować działania władz samorządowych w Warszawie jest Forum Liberalne.

Zacznijmy od takiej wiadomości znajdującej się na stronie Forum Liberalnego:
Dziś (22.09.2006) o 12.30 odbyła się konferencja FL i kandydatki na prezydenta Warszawy H. Gronkiewicz-Waltz.

Na konferencji FL ustami A. Buczyńskiego zadeklarowało poparcie FL dla kandydatury H. Gronkiewicz-Waltz na prezydenta Warszawy.
Źródło: Link do strony.

Czyli Fundacja im. Stefana Batorego zleciła monitoring działań Pani Prezydent organizacji (lub partii, bo i tak przewija się na stronach FL), która w trakcie kampanii wyborczej udzieliła poparcia HGW. Bardzo ciekawe.

Idźmy dalej. Wybrane fragmenty z wizytówek pełnomocników lokalnych w Warszawie na stronie Struktury FL:
Bielany. Członek Unii Wolności od stycznia 2005 r., następnie Partii Demokratycznej demokraci.pl, współzałożyciel Forum Liberalnego. Członek Młodego Centrum.

Mokotów. Od listopada 2004 członek Unii Wolności, później Partii Demokratycznej - do lipca 2006 roku. P.O. przewodniczącej Regionu Mazowieckiego Stowarzyszenia „Młode Centrum”.

Praga Południe. Od 1999-2005 członek Unii Wolności, 2005-2006 członek PD (m.in. Rada Regionalna, przewodnicząca koła Praga Południe, przewodnicząca Regionalnego Sądu Koleżeńskiego). Od sierpnia 2006 r. bezpartyjna. Członek – założyciel Forum Liberalnego.

Targówek. Do sierpnia 2006 członek PD, wcześniej Unii Wolności.

Ursusu. Od sierpnia 2005 do sierpnia 2006 roku był członkiem koła Warszawa-Nowy Mokotów w Partii Demokratycznej - demokraci.pl. W listopadzie 2005 roku założył Stowarzyszenie Inicjatywa Młodych Tak! mające na celu aktywizację społeczno-obywatelską młodych ludzi, gdzie obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu.

Ursynów. Mieszkaniec Warszawy od 2003 roku. W latach 2005-2006 – członek Partii Demokratycznej (członek Zarządu Koła Nowy Mokotów, członek Zarządu Regionu Mazowieckiego, członek mazowieckiego sztabu wyborczego w 2005 r.)

Wilanów. Członek Unii Wolności 1999 – 2004 (władze regionu małopolskiego). Członek Partii Demokratycznej 2006.

Włochy. Wcześniej roczna działalność w Partii Demokratycznej. Zakończył swoją działalność jako sekretarz regionu PD. W Młodym Centrum od półtorej roku. Jest skarbnikiem Koła Warszawskiego i zastępcą sekretarza generalnego Młodego Centrum.
Źródło: Link do strony.

Nie odmawiam tym osobom prawa do wypowiadania się na kwestie samorządowe. Każdy mógł zrobić błąd w życiu i zapisać się do PD:)

Ale jak wiarygodne ma być sprawozdanie i sprawdzanie obietnic wyborczych, jeżeli organizacja, która ma monitorować zobowiązania warszawskich władz składa się z byłych członków Partii Demokratycznej, czyli jednej z partii (jako część LiDu) wchodzącej w skład koalicji rządzącej w Radzie Warszawy i warszawskich dzielnicach?

I do tego jest to organizacja, która w kampanii udzieliła poparcia kandydaturze Gronkiewicz Waltz.

Wśród innych organizacji, które mają prowadzić monitoring w Warszawie są: Inicjatywa Młodych TAK (przewodniczący to Bogumił Kolmasiak, pełnomocnik FL Ursus, zajmujący się kampaniami UW i PD) i Młode Centrum (chyba jeszcze jakiś czas temu współpracująca ściśle z Partią Demokratyczną).

Ktoś w Fundacji im. Stefana Batorego powinien się nad tym zastanowić.Zdjęcie ze strony forumliberalne.pl Logo FL w tle.

21 komentarzy:

Anonimowy pisze...

wiecie co, to juz nawet smieszne nie jest,

zaczyna brakowac mi slow i komentarzy do "zawilosci" uwilkan Buftowej

pretm pisze...

To nawet nie chodzi moim zdaniem o HGW.
Raport, który miał być dokumentem rzetelnie omawiającym działania warszawskiego samorządu jeszcze kiedy nie napisano pierwszego zdania ma pewną skazę.

Moim zdaniem mamy do czynienia z konfliktem interesów (mają recenzować polityka, którego oficjalnie poparli w wyborach).

Wysłałem pytanie do organizatorów akcji czy nie widzą w tym niczego niestosownego.

Jaform pisze...

pojechani po całości. gratuluję :>

Anonimowy pisze...

Jaki konflikt interesów? Nie używaj słów, ktorych nie kałmuk nie rozumie :)

K. Cymbalista pisze...

Witam,

w ramach akcji Masz Głos Masz Wybór koordynujemy monitoring podjetych przez Pania Prezydent zobowiązań.
Tytułem wyjaśnienia uspokajam... Kontaktowałam sie z Forum Liberalnym, którego przedstawiciel stwierdził, ze wyrazili chęć udziału w akcji, aczkolwiek plany FL się zmieniły, wobec czego rezygnują z udziału w akcji.
Proszę, więc o spokój.
Co sie tyczy MC i IM Tak, po dzisiejszym spotkaniu wyjasnimy stopien powiązań z "HGW". Proszę sie nie obawiać. Podczas monitoringu jest tyle alternatyw współpracy, ze nawet członkowie PO mogliby dostać jakies zadanie bez uszczerbku na wiarygodności, bezstronności i zachowaniu totalnego obiektywizmu akcji. Proszę pamietać, że nie działamy samodzielnie. Jesteśmy pod czujnym okiem liderów organizacji koordynujacych akcję.
Zapraszam na bloga http://sejmisja.blog.pl

pretm pisze...

Dziękuję za informację.

Nie ma problemu jeżeli chodzi o spokój, ale mam pewne obawy i dlatego podzieliłem się nimi w moim wpisie. Mnie interesuje czy będę mógł przytoczyć raport z monitoringu zobowiązań Pani
Prezydent będąc przekonanym, że dochowano zasad obiektywizmu.

Rozumiem, że decyzja FL musiała być podjęta niedawno, bo jeszcze na spotkaniu z Panią Prezydent ta organizacja była przedstawiana jako jedna z biorących udział w akcji. Należy tylko pamiętać przy rozmowie z pozostałymi wymienionym organizacjami, że tworzą je również osoby powiązane z FL.

Byłbym zobowiązany, jeżeli po spotkaniu o którym jest mowa, opublikuje Pani informacje jakie podjęte zostały decyzje i jaki jest przewidywany wpływ MC i IM Tak na przygotowanie sprawozdania.

PS Na blog będę zaglądał. Dziękuję za link.

Anonimowy pisze...

Panie Michale,

1) Idac tym tropem, to Koliber tez jest umoczony, bo w koncu to konserwatywni liberalowie, wiec mogli glosowac na HGW...
2) HGW nie dobierala sobie sama organizacji pozarzadowych, ktore organizuja akcje "Masz glos, maszy wybor" w W-wie...po prostu takie sie tylko zglosily i raczej nalezy ubolewac, ze w 2 milionowym miescie tak malo jest spoleczenstwa obywatelskiego :(. Pan tez mogl sie zglosic nawet jako skrajny przeciwnik HGW i zasypywac Prezydent swoimi pytaniami. Czemu Pan tego nie zrobil?
3) Doszukiwanie sie we wszystkim spisku jest przykre...swiadczy, ze klimat PiSu nawet tutaj dotarl :(

pretm pisze...

Dziękuję za komentarz.

AD1 Moje zastrzeżenia nie dotyczyły niczyich poglądów (słowo liberałowie odnosiło się do konkretnej organizacji a nie wszystkich ludzi o poglądach liberalnych), ani tego czy ktoś głosował na HGW czy nie.
Wyraźnie zaznaczyłem, że chodzi o udzielenie oficjalnego poparcia przez FL kandydaturze Pani Prezydent.
Do tego dochodzi jeszcze kwestia, która nie znalazła się w tym wpisie (i o której nie wiedziałem do dzisiaj) a dotyczy ona faktu kandydowania do rad dzielnicy z list PO przez osoby, które należą do tych stowarzyszeń. OK nikt nie odmawia im prawa zabierania głosu na sprawy samorządowe, ale czy to może w przyszłości służyć zakwestionowaniu wniosków z raportu po monitoringu deklaracji? I to jest wątpliwość, którą przedstawiłem.

AD2 Akcja jest adresowana do organizacji a ja nie należąc do żadnej nie mógłbym uczestniczyć. Abstrahując od tego czy bym chciał.
Jeżeli chodzi o zasypywanie pytaniami Panią Prezydent to na tym blogu kilkakrotnie prezentowałem pytania wysyłane do Gabinetu Pani Prezydent, które pozostały bez odpowiedzi. Więc robię to regularnie bez konieczności bycia związany z jakąkolwiek akcją.
Nie robiłem również zarzutu Pani Prezydent, że dobierała sobie organizacje, bo taka możliwość wydaje mi się nieprawdopodobna.

AD3 Jaki klimat PiS? Przedstawiłem informacje, które były dostępne na stronach internetowych wszystkich zainteresowanych i zgłosiłem swoje wątpliwości. Czy słuszne, każdy może dyskutować.

Anonimowy pisze...

Ad 1)
To dokonal Pan swiadomego naduzycia piszac liberalowie a chodzilo o organizacje o charakterze liberalnym, a zatem tytul winien byc "Masz glos masz wybor, czyli o stowarzyszeniu (-iach) liberalnym (-ych) ktore ma (-ja) monitorowac HGW".
Rozumiem z Panskich slow, ze osoby, ktore kandydowaly z list PO (i nie sa jej czlonkami) a bralyby udzial w monitorowaniu HGW, sa na starcie przekreslone? Jesli tak, to kiepsko...
Ad 2)
Prosze sie zatem do jakiejs zapisac i dzialac w ramach "Masz glos, masz wybor", bede mial swiadomosc, ze monitoring bedzie rzetelny :). Swoja droga szkoda, ze nie podjal Pan watku tak malej ilosci organizacji, ktore w to weszly i o tym Pan nie pisal...
Ad3)
Cenie ludzi, ktorzy patrza innym na rece, ale nie lubie teorii spiskowych. Klimat PiSu wnioskuje z blogow, ktore Pan przeglada tudziez poleca: Maciej Maciejowski, Tomasz Zdzikot - radni PiS (ktorzy obnizaja poziom posiedzen Rady Warszawy, tak na marginesie), Kazimierz Marcinkiewicz (zapewne Panski kandydat na Prezydenta W-wy) i inne o podobnym zabarwieniu politycznym.
No i troche obrazliwa nazwa blogu o HGW, ale to juz detal...z reszta, niestety w Polsce to standard :/

Z reszta Panskiego wywodu sie zgadzam.
Pozdrowienia

pretm pisze...

Zapewne na końcu i tak przyjdzie nam się zgodzić, że się nie zgadzamy, ale może jeszcze krótki komentarz.

AD1 OK, ja nie mam wrażenia, że popełniłem nadużycie, bo skoro członkowie organizacji mówią o sobie, że są liberałami a nazwa organizacji o której piszę pada w drugim zdaniu to chyba wszystkich liberałów nie oskarżyłem.
Punktem dyskusji jest to czy uważamy, że osoby, które kandydowały z list partii zapewniają ten "totalny obiektywizm" w trakcie monitorowania działań tej partii. Ja mam wątpliwości, ale nie mi przyjdzie to rozstrzygać.

AD2 Faktycznie nie zajmowałem się tą kwestią. Porównałem to tak na szybko do innych miast. Liczba organizacji biorących udział, Warszawa 9, Szczecin 3, Gdańsk 4, Białystok 5, Poznań 3, Wrocław 5, Katowice 2, Kraków 10, Łódź 3. Oczywiście wolałbym szersze spektrum opinii, ale taka ilość organizacji powinna sobie poradzić z monitoringiem.

AD3 Tak są to blogi, które przeglądam regularnie. Akurat ci dwaj radni nie piszą już od dawna.

K. Cymbalista pisze...

Problem w tym, że w Warszawie jest 9 organizacji, które biorą udział w akcji.
Debatę może organizować każdy, wprawdzie FL zostało wymienione jako współorganizator, lecz de facto nie brało udziału w przygotowaniach. Początkowo myslelismy, że przyłaczą się w kolejnych etepach. Dziś juz wiadomo jest, że nie wezmą udziału w akcji.
Koliber nie bierze udziału w monitoringu, co nie znaczy, że nie ma prawa zgłaszać pomysłów na metody kontroli etc. Aby rozchwiać wszelkie wątpliwości stworzyłam swoiste forum, którego celem jest przejrzyste prowadzenie monitoringu. Myslę, że bedziecie zainteresowani.
Podejrzenia o stronnniczośc, to coś, czego w tej akcji najmniej potrzebujemy, dlatego najprawdopodobniej jeszcze dziś wyslę Wam adres do projektu, który tworzę.
Pozdrawiam

K. Cymbalista pisze...

... a problem z 9 uczestnikami polega na tym, ze de facto 2 oranizacje w ogóle nie działają, natomiast 1 już zostala zdyskwalifikowana z udziału w monitoringu (byc może to za mocne słowo) inna prowadzi akcję na terenie własnej dzielnicy (Sąsiedzkie Włochy)natomiast reszta będzie prowadzic monitoring, którego cały proces zostanie upubliczniony.

pretm pisze...

"Aby rozchwiać wszelkie wątpliwości stworzyłam swoiste forum, którego celem jest przejrzyste prowadzenie monitoringu. Podejrzenia o stronnniczośc, to coś, czego w tej akcji najmniej potrzebujemy, dlatego najprawdopodobniej jeszcze dziś wyslę Wam adres do projektu, który tworzę."

Ciekawy pomysł, na pewno będę zaglądał.

Czy wczoraj podjęte zostały jakieś decyzje co do w/w organizacji? Chciałbym zamknąć ten temat u siebie i jak rozumiem na razie FL nie bierze udziału.

Żeby tylko było jasne żadnych zastrzeżeń do Kolibera nie zgłaszałem.

pretm pisze...

"ze de facto 2 oranizacje w ogóle nie działają, natomiast 1 już zostala zdyskwalifikowana z udziału w monitoringu"

Czy możemy poznać które to organizacje?

K. Cymbalista pisze...

Tak, te dwie organizacje to Forum Liberalne oraz Lokalne Ugrupowanie Praskiej Alternatywy. Wprawdzie na stronie akcji Masz Głos jeszcze widnieją (system zapisał te organizacje automatycznie, kiedy sie rejestrowały do akcji)
Dziś jest inaczej. Koordynatorzy akcji niebawem zaktualizują dane.
Nie jest to tajemnicą.

pretm pisze...

A która została "zdyskwalifikowana" jeżeli można zapytać?

K. Cymbalista pisze...

Może uzyłam za mocnego słowa, ale ta organizacja sama przyznała, że ze wzgledu na regulamin akcji, ni może brać udziału w monitoringu. To KoLiber. Chcą być w porządku wobec podstawowych założeń akcji.
Nie oznacza to jednak, że niebędą brali udziału w kolejnych zadaniach.

K. Cymbalista pisze...

...pomiędzy nie a będą powinna być spacja...

pretm pisze...

A jakie są ustalenia dotyczące IMTAK i MC?

K. Cymbalista pisze...

Organizację, które wezmą udział w monitoringu to:
-Fundacja Kobiety dla Kobiet
-Ogólnopolski Serwis Obywatelski SejMisja.pl
-Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba
- Młode Centrum
- Inicjatywa Młodych Tak
Monitoring będą mogli kontrolować mieszkańcy na grupie:
http://groups.google.pl/group/deklaracja_hanny_gronkiewicz_waltz?hl=pl
Proszę wstrzymać się z oceną projektu, bo jeszcze go nie skończyłam.
Jest w fazie embrionalnej.

pretm pisze...

"Monitoring będą mogli kontrolować mieszkańcy na grupie:
http://groups.google.pl/group/dekl"

Wklejam jako link, by zainteresowani mogli trafić.

Link do grupy

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.