16 maj 2007

Kupcy ze stadionu po raz kolejny.

Po ostatnich informacjach o nowych lokalizacjach dla kupców ze stadionu X lecia czuję się jak dziecko we mgle. To w końcu przy ul. Instalatorów czy w rejonie Marywilskiej i Płochocińskiej?

W dzisiejszym Dzienniku i Wyborczej relacje z propozycji wojewody, aby część kupców przeniosła się do hal przy ul. Instalatorów.

Wyborcza nawet pochwaliła:
Pierwsza rozsądna propozycja dla handlujących na Stadionie Dziesięciolecia - dość szybko mogliby się przenieść do starych hal przy ul. Instalatorów między Szczęśliwicami a Okęciem. Ale kupcom się to nie podoba.

Kupcom wciąż marzy się przeprowadzka w okolice Dworca Wschodniego. Jednak kolej planuje tam inwestycje. Handlujący poprosili więc o pomoc ratusz, radnych i wojewodę. Ten ostatni rozwiał wczoraj ich nadzieje. - Rozmawiałem z zarządem PKP i doszliśmy do wniosku, że na terenie Dworca Wschodniego nie ma miejsca na bazar - powiedział Jacek Sasin. A rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk przyznał, że w tej sprawie miasto nic więcej nie może już zrobić.

Komentarz Wojciecha Tymowskiego

Dobrze, że wojewoda powiedział wczoraj kupcom ze Stadionu, że nie mają co marzyć o przeniesieniu bazaru pod Dworzec Wschodni. Propozycja zrobienia tam targowiska, nieodpowiedzialnie rzucona przez urzędników ratusza, zamąciła w kupieckich głowach, rozbudziła nierealne nadzieje. Tymczasem rejon Dworca Wschodniego ma być gruntownie przebudowany, ma tam powstać m.in. sąsiadujący z koleją nowoczesny zadaszony dworzec autobusowy przeniesiony ze Stadionu. To szansa na poprawienie wizerunku części Pragi. Gotowy już projekt planu zagospodarowania tej okolicy pokazuje, że tam ma być Europa, a nie Jarmark Europa.

Wojewoda zasłużył na pochwałę także za pomysł ulokowania bazaru przy ul. Instalatorów. To pierwsza realna propozycja, z przygotowaną orientacyjną wizualizacją nowych bazarów. Zarządzające tym terenem firmy, które podlegają wojewodzie, zostały o jego planach powiadomione i we wpuszczeniu tu kupców widzą dobry interes. Wprawdzie nie wszyscy się pomieszczą, ale nikt nie obiecywał, że gigantyczny bazar odrodzi się gdzieś w jednym miejscu. Kupcy, którzy na propozycję wojewody znów zareagowali z niechęcią, powinni o tym pamiętać. Chcą - jak na bazarze - wytargować jak najwięcej, ale czasu na dobijanie targu coraz mniej.
Źródło: Piotr Olechno, Instalowanie kupców ze Stadionu Dziesięciolecia, Źródło: Gazeta Wyborcza - Stołeczna, link do strony.

A teraz okazuje się, że nie ul. Instalatorów tylko 40 hektarów przy Marywilskiej i Płochocińskiej. TVN24 określiła to jako przełomowe porozumienie kupców z miastem, ale jak reporterka stacji rozmawiała z jednym z przedstawicieli kupców to inni w tle krzyczeli, że mówi on nieprawdę.

I żeby jeszcze było ciekawiej najnowsza (13.30) informacja za PAPem:
Warszawa (PAP) - Minister sportu Tomasz Lipiec, uwzględniając prośby kupców z Jarmarku Europa zdecydował, że do końca września będą mogli prowadzić handel na błoniach Stadionu X-lecia.

Rzecznik ministerstwa sportu Katarzyna Doraczyńska informuje jednocześnie w środowym komunikacie, że decyzja o nieprzedłużeniu umowy z Damisem - dzierżawcą targowiska - jest nieodwołalna i wygasa 30 czerwca.

Po 30 czerwca, przez trzy miesiące, kupcy będą mogli handlować jeszcze przez trzy miesiące na błoniach Stadionu, ale nie na jego koronie, gdyż tam prace związane z rozbiórką starego stadionu rozpoczną się jako pierwsze.

"Proponuję zarejestrowanym polskim kupcom umowę pomostową, którą zawarliby bezpośrednio z zarządzającym, w imieniu Ministerstwa, Centralnym Ośrodkiem Sportu" - zaznaczył Lipiec.
Źródło: Link do strony.

Trudno to wszystko ogarnąć.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

a ja proponuje handlarzom umowe pod-mostowa moze najlepiej pod mostem, tym co mial byc a go nie bedzie..

bufet zamienie na szczeke blaszanke :)

Jaform pisze...

buahaha :D. lepiej niech mi ktoś powie czemu "bufetowa"

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.