25 maj 2007

Centrum Nauki "Kopernik", czyli o nowych "pomysłach" radnych Platformy.

Najpierw Paweł Czekalski (radny PO) sugerował przeniesienie Centrum Nauki "Kopernik" z Powiśla do Ursusa lub na Targówek. Musiał się jednak wycofać, bo Pani Prezydent nie poparła tego pomysłu.

Teraz mamy kolejną inicjatywę, która mogłaby storpedować tą zaawansowaną inwestycję.

Artykuł z Gazety Wyborczej:
Choć od roku lokalizacja Centrum Nauki "Kopernik" jest przesądzona, radni rządzącej Warszawą Platformy Obywatelskiej zaczęli zgłaszać wątpliwości, które mogą tę inwestycję opóźnić

Nad tunelem Wisłostrady obok BUW-u ma powstać pierwsze w Polsce interaktywne centrum naukowe z planetarium, laboratoriami edukacyjnymi i salami wykładowymi.

To wspólna inwestycja miasta, ministerstw: Nauki i Edukacji. Niespodziewanie pomysł zakwestionowali radni koalicji PO-LiD. Wczoraj zablokowali przekazanie Kopernikowi sprzętu o wartości ponad 400 tys. zł. Przy okazji okazało się, że radnym nie podoba się już od dawna ustalona lokalizacja. - Szkoda tak doskonałego terenu pod centrum nauki. Ten grunt można sprzedać i za to zbudować II linię metra - powiedział podczas wczorajszej sesji Rady Warszawy Krzysztof Tyszkiewicz (PO).

Jego zdaniem centrum lepiej budować na Siekierkach, w okolicach planowanego Parku Technologicznego.

Wczorajszy sprzeciw radnych PO i LiD może dziwić, bo inwestycja jest już bardzo zaawansowana. Centrum Nauki ma dostać pozwolenie na budowę w ciągu tygodnia. W czerwcu inwestor wybierze wykonawcę. - Zmiana lokalizacji w tym momencie to zabójstwo dla tej inwestycji. Miną kolejne lata, zanim znów znajdziemy grunt, wybierzemy projekt - mówi Marek Makuch, lider PiS w Radzie Warszawy.
Źródło: Dominika Olszewska, Koalicja bije w Kopernika, Gazeta Wyborcza Stołeczna, link do strony.

"Ten grunt można sprzedać i za to zbudować II linię metra"? Nawet Paweł Czekalski mówił o setkach milionów a nie kilku miliardach, które należy mieć na II linię metra.

Prawie miesiąc temu wysłałem zapytanie, jaki jest aktualny stan inwestycji i czy nie ma żadnych zagrożeń (np. wynikających z zapotrzebowań finansowych na Euro 2012). Poniżej skrót z informacji, jakie otrzymałem (krótko po wysłaniu pytań) z Działu Informacji i Marketingu:
Obecnie (czyli koniec kwietnia) trwają prace nad dokumentacją niezbędną do ogłoszenia przetargu na wykonawcę budynku Centrum Nauki Kopernik na Powiślu. Ogłoszenie przetargu planowane jest na koniec czerwca. Przetarg będzie ogłaszać i prowadzić inwestycję - zgodnie z wcześniejszymi umowami - Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Harmonogram inwestycji uległ niewielkiej modyfikacji. Oddanie pierwszej części centrum planowane jest na początek 2009.

Euro 2012 nie powinno mieć wpływu na inwestycję. Środki na nią zarezerwowane są już w tegorocznym budżecie Warszawy.
W sobotę Centrum Nauki Kopernik będzie miało swoje stoisko podczas XI Pikniku Naukowego.
Jak zaszyfrować ważną wiadomość? Czy potrafimy złamać szyfr Cezara albo szyfr Spartan? Przekonać się można w sobotę 26 maja w godz. 11-20 podczas XI Pikniku Naukowego na stoisku Centrum Nauki Kopernik na warszawskim Nowym Mieście. W rozstawionych tuż obok kościoła św. Kazimierza (Sakramentek) namiotach Centrum zorganizujemy tajemniczy Pokoju Szyfrów.

W namiotach Centrum pokażemy także część wystawy „Eksperymentuj!” – będzie tu można np. spróbować rozerwać półkule Magdeburskie, pościgać się z własnym sercem i poddać się doświadczeniu stawiającemu włosy na głowie nawet największym śmiałkom.

Zapraszamy również do oglądania naszych pokazów– o godz. 15.30 na scenie przy Rynku Nowego Miasta pokażemy, jak skonstruować odrzutowe wrotki i jak zrobić rakietę z butelki. Na scenie ustawionej na Podzamczu o godz. 17.30 pod kierunkiem naszego animatora będzie można zrobić interaktywny zegar binarny.
Źródło: Zapraszamy na Piknik Naukowy, link do strony.

Jeżeli w trakcie pokazów uda się skonstruować odrzutowe wrotki to należałoby je sprezentować radnemu Tyszkiewiczowi. Razem z instrukcją obsługi i sugerowanym kierunkiem w który powinien się oddalić :)

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

znalazł się chętny na teren?

Anonimowy pisze...

POlewaki strasznie wygłodzone, coś muszą psedać, nie po to Układ budował Tunel, żeby teraz nie mógł psedać działki nad tym tunelem! Miasto zarobi setki milionów!

pretm pisze...

Jedynym, który konsekwentnie chce przeniesienia Centrum jest właśnie Paweł Piskorski. Cytat ze styczniowego komentarza:

"Po pierwsze zwykle tego rodzaju obiekty powstają w bardziej zaniedbanej i leżącej na uboczu dzielnicy miasta. Idealnym przykładem jest tu paryski Park de la Villette. Pozwala to na ożywienie dzielnicy, przyciągnięcie inwestycji i usług, oraz jednocześnie minimalizuje koszty. W warszawskim przypadku takich terenów, tanich, pustych, zdatnych do rewitalizacji i mogących być początkiem przemiany całej dzielnicy jest masę choćby na kanałem Żerańskim.

Po drugie istotną częścią takiego centrum są projekty towarzyszące jak parkingi, ciągi komunikacyjne itp. Szkoda po prostu marnować najdroższy i najbardziej eksponowany teren w Warszawie na olbrzymie parkingi.

Po trzecie tereny nad zagłębieniem są teraz jeszcze więcej warte niż się spodziewaliśmy. Po ostatnich przetargach na duże obszary, choćby po zajezdniach, widać, że trwa świetna koniunktura. Stawka dotyczy nie drobiazgu bo setek milionów złotych. Albo pieniądze te zostaną zmarnowane, a dodatkowo trzeba będzie dopłacić ok. 100 milionów miejskich pieniędzy do budowy samego centrum, albo miasto sprzeda te tereny a z uzyskanych środków nie tylko postawi ten obiekt w innym miejscu, ale też starczy pewno co najmniej na jeden most.

Z mojej perspektywy, człowieka, który zawsze starał się minimalizować koszty i ze wszystkiego uzyskiwać dla miasta środki, decyzja byłaby oczywista. Jest znacznie więcej argumentów na przeniesienie centrum "Kopernik”\" w inne miejsce, niż na jego pozostawienie „na zagłębieniu”. Oprócz konieczności renegocjowania umowy z rządem o współfinansowanie inwestycji i oprócz przełamania dogmatu „kontynuowania” PiSowskich inwestycji, nic nie stoi na przeszkodzie. Zachęcam do otwartego myślenia i do podjęcia takich decyzji, z których można będzie być dumnym za kilka lat."

Link do strony

Jaform pisze...

Zapraszam na Pragę z Centrum :>. Przy okazji będzie jakiś skandalik z PiSowskimi urzędnikami. Będzie "fajno"

Impertynator pisze...

Ma propozycję dla Towarzysza "Najtaniej" Piskorskiego:

Jak najtaniej wybudować Centrum "Kopernik"?

Rozpisac przetarg na najtańszą działkę w Polsce (z licytacją "w dół").

Sporządzić listę chętnych do odwiedzania takiego Cnetrum. Niech sie od razu zdeklarują ile są gotowi na CK wyłożyć.

No i nich sami zbudują.

A "Najtaniej" Piskorski będzie w tym czasie handlował działkami budowlanymi w Warszawie.

Ten gość to dar niebios albo wynajęte alter ego dla Bufetowej.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.