27 kwi 2007

Spór o władze na Pradze Północ bez końca.

W czwartek Rada Warszawy unieważniła wybór władz dzielnic na Pradze Północ. W Kurierze mogliśmy oglądać zaplombowane i pozamykane drzwi. I na koniec Wojewoda mazowiecki Jacek Sasin wstrzymał wykonanie uchwał Rady Warszawy.

Jeżeli ktoś jest w stanie pojąć o co chodzi to gratuluję.

Dzisiejsza Gazeta Wyborcza:
Zanosi się na kolejną wojnę o burmistrzowskie gabinety na Pradze Północ. Rada Warszawy unieważniła wczoraj wybory władz dzielnicy z PiS

Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) może teraz posadzić w ich miejsce swoich ludzi. Decyzje podejmie być może już dziś. Jednak prascy działacze partii Jarosława Kaczyńskiego nie chcą dobrowolnie ustąpić. Praga Północ to ostatni bastion warszawskiego PiS. W tutejszej radzie większość ma koalicja PiS-Praska Wspólnota Samorządowa. W grudniu wybrała zarząd z burmistrzem Arturem Marczewskim, a miejsce szefowej rady Alicji Dąbrowskiej (PO) zajął Jacek Wachowicz ze Wspólnoty. Rządząca Warszawą koalicja PO-LiD kwestionuje legalność tych wyborów, bo doszło do nich w zamieszaniu, podczas przerwy w obradach.

Wczoraj Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) przestawiła Radzie Warszawy projekty uchwał anulujących wybory Marczewskiego i Wachowicza. Wsparła się opinią prof. Michala Kuleszy, eksperta samorządowego. Uznał on, że miasto nie ma statutu, więc może odwołać się do przepisów nieistniejącej już gminy Centrum. A ta mogła unieważniać decyzje rad dzielnicowych.
Źródło: Jan Fusiecki, PiS broni Pragi jak Rejtan, Gazeta Wyborcza - Stołeczna, link do strony.

Pojawia się kolejna ekspertyza pisana przez profesora Kuleszę. Do dzisiaj nie wiemy ile kosztowały ekspertyzy pisane przez profesora Kuleszę, aby ratować Panią Prezydent przed utratą mandatu.

Wiadomość, która ukazała się popołudniu na portalu onet.pl:
Wojewoda mazowiecki Jacek Sasin wstrzymał wykonanie uchwał stwierdzających nieważność decyzji rady dzielnicy Praga Północ o zmianie władz tej dzielnicy. W czwartek uchwały takie przegłosowała Rady Warszawy.

23 uchwały dotyczą m.in. unieważnienia decyzji z grudnia 2006 r. o odwołaniu przewodniczącej rady dzielnicy Alicji Dąbrowskiej, wyboru jej następcy oraz burmistrza Pragi Północ Artura Marczewskiego (PiS). "Oświadczam, że jako organ nadzoru nad samorządem warszawskim, wszcząłem postępowanie nadzorcze dotyczące podjętych wczoraj uchwał i wstrzymałem ich wykonanie" - napisał Sasin w oświadczeniu przekazanym PAP.

Jak poinformował w piątek Sasin, 10 stycznia wojewoda Tomasz Koziński oświadczył, że nie było powodów, aby zakwestionować legalność uchwał władz Pragi Północ. "Okoliczność, że wojewoda mazowiecki w ustawowym terminie, który minął 3 lutego 2007 r. nie wydawał w tej sprawie rozstrzygnięcia nadzorczego kwestionującego te uchwały, oznacza, że uchwały były i są ważne" - podkreślił Sasin.

- Praga Północ stała się strefą wolną od demokracji na skutek autorytarnego postępowania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Niestety 26 kwietnia również decydująca większość radnych (...) wpisała się w walkę toczoną przez stołeczny ratusz z demokratycznie wybranymi przez mieszkańców Pragi władzami dzielnicy, podejmując uchwały podsunięte jej przez panią Prezydent - uważa wojewoda mazowiecki.
Źródło: Wojewoda mazowiecki kontra Rada miasta, PAP, PL, onet.pl, link do strony.

Spodziewałbym się kolejnych wypowiedzi Pani Prezydent, że wojewoda jest "kierowany i instruowany".

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

pret_m, chłopaku, to nigdy nie będą wypowiedzi Pani Prezydent. Ona ma naprawdę kłopoty z sensownym skleceniem choćby paru zdań od siebie. Musi zaczekać na wytyczne od Kła.

pretm pisze...

"kierowany i instruowany" to cytat z Pani Prezydent w wywiadzie dla TOK FM. Cytat we wpisie poniżej.

Anonimowy pisze...

słuchasz ryszTOKa? No wiesz co... Nie spodziewałem się.

pretm pisze...

Tak jak pisałem, przez to, że nie słucham trafiłem na ten wywiad z opóźnieniem i przeczytałem go na ich stronie.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.