30 kwi 2007

Podsumowanie na Bufetowa Watch. Kwiecień 2007.

Zgodnie z nowym zwyczajem poniżej zamieszczam kwietniowe podsumowanie zawierające kilka najciekawszych tematów, które pojawiły się na blogu.

Euro 2012.

Bezsprzecznie decyzja UEFA o przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy w 2012 roku była najważniejszym wydarzeniem miesiąca (jeżeli nie roku). UEFA przy okazji dokonała „przeresetowania” prezydentury Hanny Gronkiewicz Waltz nadając jej nowy kierunek. Teraz już wiemy, że inwestycje związane z Euro są najważniejsze i z nich będzie Pani Prezydent rozliczana. W moim przekonaniu zapewni to również reelekcję w 2010 bez względu na efekty dlatego, że terminy oddania obiecywanych inwestycji zostały automatycznie przesunięte z końca kadencji na rok 2012.

Mam tylko nadzieję, że front jedności na rzecz mistrzostw nie spowoduje, że dziennikarze będą odpuszczać Pani Prezydent w opisywaniu tematów niezwiązanych z Euro.

Wpisy o Euro 2012.


O "oddawaniu pierwszeństwa" plus rozważania na temat "Euro zasłony"


Stadion i kupcy.

Po pierwsze decyzja UEFA narzuciła nowe tempo w przygotowaniu Stadionu Narodowego. Do tego momentu stadion nie cieszył się przychylnością Pani Prezydent. Pod koniec kwietnia podpisała dokumenty, które umożliwiają stronie rządowej rozpoczęcie przetargu.

Najważniejszą kwestią, którą w nadchodzącym miesiącu HGW będzie musiała rozwiązać jest sprawa kupców. Centralny Ośrodek Sportu zapowiedział już, że kupcy muszą opuścić Stadion X lecia 30 czerwca. W kampanii HGW zapowiadała, że sprawę kupców rozwiąże. Jak na razie zaprezentowano kilka lokalizacji, ale wiceprezydent Jakubiak już zaczął mówić, że "nie jesteśmy stroną w konflikcie" co może przełożyć się na miękkie wycofanie z tego bardzo gorącego sporu.

Andrzej Jakubiak: Nie jesteśmy stroną w konflikcie.

O "zablokujemy Marszałkowską".


W pierwszych dniach po decyzji UEFA nie obyło się bez kontrowersji. Pani Prezydent wybrała się na pięć dni do Chicago, aby otworzyć wystawę "Ku wolności". Za to, że w porównaniu do innych miast w tym czasie Warszawa wykonała najmniej Pani Prezydent i jej urzędnicy zostali skrytykowani przez Gazetę Wyborczą. Jarosław Osowski pisał tak:
W tym towarzystwie władze Warszawy wypadają nadzwyczaj blado. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ledwo zdjęła z szyi szalik kibica, a już wyjechała do Chicago otwierać wystawę o Powstaniu Warszawskim.

Pod jej nieobecność przygotowaniami do mistrzostw zajęli się wiceprezydenci, ale konkretów na razie jak na lekarstwo. Słychać głównie o coraz to nowych propozycjach na bazar dla kupców ze Stadionu Dziesięciolecia - od Koziej Górki, przez Pragę, po Bielany i Ursus.

Ratuszowi trudno ukryć zaskoczenie decyzją o rozgrywaniu mistrzostw w Warszawie. Zapanowało zamieszanie i nie widać osoby, która szybko by je ogarnęła, zarażając innych zapałem do przygotowań.
Jeżeli chodzi o wizytę w Chicago nie doczekaliśmy się żadnego podsumowania i musieliśmy zdać się tylko na relacje w mediach polonijnych.

O "ledwo zdjęła z szyi szalik kibica, a już wyjechała do Chicago"


W Chicago o Olimpiadzie 2016 i Euro 2012.


Konflikt na Pradze Północ.

Zamieszanie związane z władzami dzielnicy na Pradze Północ to niekończąca się opowieść.

W kwietniu doszliśmy do etapu w którym pani pełnomocnik wyznaczona przez HGW schowała klucze i poszła do domu zamykając w urzędzie burmistrza będącego w konflikcie z nią i ratuszem. Pod koniec kwietnia Rada Warszawy unieważniła wybór władz dzielnic na Pradze Północ a w Kurierze mogliśmy oglądać zaplombowane i pozamykane drzwi. Wojewoda mazowiecki Jacek Sasin wstrzymał wykonanie uchwał Rady Warszawy.

O "zamknęła drzwi i wyszła z urzędu".


Polityczna wojna na Pradze bez końca i "rosły ochroniarz" na usługach Jarosława Jóźwiaka.


Ratusz i Uniwersytet, czyli przyznanie oczywistego.

Nie można było się doczekać odpowiedzi z Gabinetu Pani Prezydent (już od miesiąca nie otrzymałem odpowiedzi na nawet najprostsze pytania) czy Pani Prezydent łączy pracę w Ratuszu i pracę na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie czatu na stronach Życia Warszawy Pani Prezydent tak odpowiedziała na moje pytanie:
Hanna_Gronkiewicz-Waltz: Prezydent oraz wiceprezydenci mają nienormowany czas pracy i słusznie, bo na ogół pracują nie od 8 do 16. Poza tym zawsze łączyłam pracę naukową - poza okresem pobytu w Londynie. Tak więc i teraz tak jest, pracuję na UW, mam zajęcia raz na tydzień w godzinach popołudniowych.
Można więc wnioskować, że łączenie funkcji prezydenta miasta i pracy jako wykładowcy jest czymś naturalnym i nie budzącym zastrzeżeń. Tylko, że w przypadku innych prezydentów największych miast nie jest to takie naturalne. Nie przypominam sobie również, aby Pani Prezydent zapowiadała w kampanii wyborczej łączenie pracy naukowej i pracy w mieście. Teraz dodatkowo dochodzą przygotowania do Euro 2012, co powinno skłonić Panią Prezydent do przemyślenia czy nie powinna skupić się tylko na jednej pracy.

Cały zapis czatu z Panią Prezydent.


O "zawsze łączyłam pracę naukową".


Znikający kandydaci na komendanta Straży Miejskiej.

Temat o dziwnym zbiegu okoliczności w wyniku którego konkurs ogłoszony przez Panią Prezydent kończy się "znikaniem" kandydatów, którzy na polu walki pozostawiają kandydata związanego z PO został opisany w Rzeczpospolitej.

Informacje o tym konkursie pojawiły się tylko w Rzeczpospolitej. Gdzie są te zastępy dziennikarzy śledczych z Dziennika i Wyborczej, którzy mogliby wyjaśnić jak doszło do tego zdarzenia?

O dziwnych zbiegach okoliczności i jednym bardzo szczęśliwym komendancie.


Blog BW.

Dla samego blogu to był dobry miesiąc w którym BW została przeniesiona na domenę bufetowa.pl a ilość wpisów od początku przekroczyła liczbę 300. Blog Bufetowa Watch został zaliczony do złotej dziesiątki blogów Wprost. Nie byłoby tego, bez odwiedzających i komentujących i dlatego dziękuję.

PS Nie spodziewam się, że w trakcie długiego weekendu pojawią się nowe tematy, więc moja aktywność również będzie mniejsza.

10 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Pretm napisał:"Dla samego blogu to był dobry miesiąc w którym BW została przeniesiona na domenę bufetowa.pl a ilość wpisów od początku przekroczyła liczbę 300. Blog Bufetowa Watch został zaliczony do złotej dziesiątki blogów Wprost. Nie byłoby tego, bez odwiedzających i komentujących i dlatego dziękuję."

Nie musisz dziękować. Zawsze czytało się, czyta i będzie czytać dobre , konkretne, uczciwe teksty czy to w formie elektronicznej czy tradycyjnej.Piszesz suche fakty podparte linkami i to zabija głupie komentarze obrońców bufetlandu (czy wiesz, że na mazurach słówko "bufetland" zyskało już swoje własne niezależne życie? Trzymaj tak dalej- i nie daj się sprowokować na głupie pyskówki. Powodzenia.

pretm pisze...

Dzięki :)

Anonimowy pisze...

To między innymi dzięki Tobie, gruba tkanina bawełniana zmienia się w cienką, wyświechtaną szmatkę... :)

Anonimowy pisze...

ale kicha... tEMpo, tępaku...

pretm pisze...

"ale kicha... tEMpo, tępaku..."

Dziękuję za tą miłą uwagę. Już poprawiłem.

Anonimowy pisze...

a tutaj taki post żeby pokazać że czytelnicy też potrafią pisać: Chżąrzcz bżmi w czćińe :D. Czytam bloga żeby pośmiać się z (niestety) pani prezydent naszego kochanego miasta... oj ciężko jest ciężko. tylko tyle się cieszę że mieszkam na pradze to może się coś zmieni... pret_m może jak nie masz o czym pisać to zrób chronologicznie co się działo z tym oświadczeniem pani prezydent i jak sytuacja stoi. bo pare razy się zmieniał powód :>. pozdro i trzymaj tak dalej. miejmy nadzieję że dożyjesz tego bożego narodzenia bo euro 2012 oznacza więcej błędów i więcej wpisów ;P. Twoje życie jest zagrożone...

Anonimowy pisze...

tĘ uwagę...

błagam, jak nie potrafisz, to nie pchaj się na afisz

pretm pisze...

No cóż, jeżeli aż tak ci przeszkadza, że zdarzają się błędy to bardzo mi przykro.
Nie zamierzam jednak bardzo się tym przejmować, bo "Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi". a w tym wypadków ten kto nic nie pisze:)

Anonimowy pisze...

e tam błędów niema, przynajmniej takich rażących. jestem wzrokowcem i właściwie nic nie zauważyłem "gorszego" niż literówki

pretm pisze...

"to zrób chronologicznie co się działo z tym oświadczeniem pani prezydent i jak sytuacja stoi."

Wszystkie wpisy z oświadczeniami są umieszczone w zakładce Oświadczenia, ale kiedy sprawa zakończy się przed sądem (prawdopodobnie w maju) postaram się zrobić takie podsumowanie z najważniejszymi linkami.

Jeżeli w tej sprawie masz jakieś konkretne pytania to mogę postarać się odpowiedzieć.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.