23 mar 2007

TK wyraził opinię, sądy prosimy o podporządkowanie się.

Okazuję się, że jednak nie wszyscy padli na kolana przed werdyktem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów o wygaśnięciu mandatów samorządowców.

Pocieszające, ale nie robię sobie dużej nadziei.

Nie wszyscy sędziowie uznają, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jest legalnym prezydentem. Mimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie rozpatrują spraw z udziałem miasta.

Wydawało się, że Trybunał wyjaśnił już bardzo wiele - 13 marca uznał, że prawo dotyczące karania samorządowców za spóźnienie w składaniu oświadczeń majątkowych jest niekonstytucyjne. A w związku z tym nie istnieją już przepisy, na podstawie których Hanna Gronkiewicz-Waltz musiałaby stracić mandat prezydenta Warszawy.

Jednak sądy okręgowe (warszawski i praski), które od stycznia masowo zawieszały rozprawy z udziałem miejskich prawników, nadal ich nie odwieszają.

-Nie ma w tym przypadku reguł ani żadnych odgórnych wytycznych. To zależy od konkretnych sędziów, oni podejmują niezawisłe decyzje o zawieszeniu, odwieszeniu lub odroczeniu sprawy -mówi rzecznik Sądu Okręgowego Wojciech Małek.

Wciąż zawieszone są m.in. sprawy dotyczące nieruchomości - dekretowych, przeniesienia własności lub ustanowienia prawa wieczystego użytkowania na jakimś gruncie, a także windykacji długu czy eksmisji.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz jest legalnym prezydentem, ma prawo podejmować wszystkie decyzje i wydawać pełnomocnictwa prawnikom do reprezentowania miasta w sądach - mówi wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak. - Na wszystkie postanowienia o zawieszeniu rozpraw składamy zażalenia i domagamy się ich uchylenia. Jeśli wyrok Trybunału nie wystarcza sędziom, to mamy nadzieję, że sąd administracyjny ostatecznie przetnie ich wątpliwości.
Źródło: Izabela Kraj, Miejskie sprawy wciąż zawieszone, Rzeczpospolita, link do strony.

"Jeśli wyrok Trybunału nie wystarcza sędziom".

Biorąc pod uwagę krytykę, jaka spadła na osoby kwestionujące werdykt TK, to może warto zapytać w drugą stronę czy wiceprezydent nie próbuje wywierać presji na niezależne sądy, aby podporządkowały się poglądom wynajętych przez Ratusz prawników i sędziom z TK.

7 komentarzy:

ckwadrat pisze...

A ja bym sobie jednak zrobił nadzieję. Jeśli dla sądów powszechnych, w tym administracyjnych, orzeczenie TK nie jest wiążące, to jeszcze wszystko możliwe..

Anonimowy pisze...

Wczoraj jakiś ważny towarzysz z TK ogłosił, że orzeczenia TK nie działają wstecz, mandaty wystawione przez Straż Miejską muszą być zapłacone. To chyba wygaszony mandat Dosi też pozostaje wygaszony. Dopiero po następnych wyborach Dosia może mieć okazję skorzystać z dobrodziejstw tego swojego orzeczenia TK.

ckwadrat pisze...

Na dodatek na wygaśnięcie mandatu jest zapis w ustawie a na mandaty nie.

Anonimowy pisze...

To grozi Bufetowej za podpisanie oświadczenia, że mąż prowadzi, gdy jak sama Bufetowa twierdzi nie prowadzi:
http://wiadomosci.onet.pl/1507658,11,item.html

Anonimowy pisze...

pytanie - dlaczego bufetowa? Niedawno wrocilem z daleka i zupelnie nia mam na ten temat pojecia a nazwa jest ladna

Anonimowy pisze...

A bufetowa brzydka!

Anonimowy pisze...

Cała prawda o OSWIADCZENIU MAJATKOWYM HGW
http://piotrgrodecki.salon24.pl/index.html

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.