23 mar 2007

Instytut Kresowy, czyli jak polidy kombinują co zrobić.

Kontynuacja tematu Instytutu Kresowego w dzisiejszej Rzeczpospolitej. Możemy przeczytać relację z Komisji Kultury Rady Warszawy. Platforma i postkomuniści nie rezygnują z planów likwidacji Instytutu, ale na razie są na etapie poszukiwania argumentacji.

Najpierw Polidy obcinają fundusze a następnie krytykują, że plany Instytutu nie przewidują szerszych działań. A jak działania są przedstawiane (gdyby fundusze były) to też nie pasuje, bo są za szerokie. Logika w bufetlandzie jest towarem deficytowym.
Zlikwidować czy oddać Ministerstwu Kultury? Radni PO i LiD nie chcą, by Instytut Kresowy był placówką samorządową. Jest niewygodny i budzi zbyt dużo kontrowersji.

- Boję się, że Instytut Kresowy będzie instytucją szkodliwą dla stosunków Polski z Ukrainą. Może przekształcić się w polskie centrum wypędzonych - stwierdził radny PO Jarosław Szostakowski na wczorajszym posiedzeniu Komisji Kultury Rady Warszawy. Uważa, że instytut należy zlikwidować.

Budzący tak wielkie emocje Instytut Kresowy jeszcze na dobre nie powstał. Kilka tygodni temu zaczął działalność na placu Hallera. Prowadzi pierwsze warsztaty, odczyty i imprezy, ale oficjalne otwarcie zaplanowano na kwiecień.

Od początku kadencji radni PO i LiD niechętnie patrzą na tę instytucję (powołaną przez PiS przedwyborami). Nie mieli odwagi zlikwidować jej, zanim powstała, zmniejszyli więc jej tegoroczny budżet do 400 tys. zł (potrzeba co najmniej 1,2 mln zł).

Dyrektor instytutu Robert Wyszyński powiedział wczoraj, że za tak małą sumę można co najwyżej zorganizować wystawy, lekcje dla młodzieży czy promocje książek. I od razu został skrytykowany. - To program dla szkoły, a nie poważnej samorządowej instytucji - stwierdziła Ligia Krajewska (PO).

Gdy opowiadał o ambitniejszych planach (pomocy repatriantom, badaniach naukowych, tworzeniu archiwum o Kresach), znów była negacja: - To zbyt szerokie spektrum działania dla instytucji samorządowej - orzekła radna Ewa Malinowska-Grupińska (PO).
Źródło: Izabela Kraj, Instytucja nie dla Warszawy, Rzeczpospolita, link do strony.

Oficjalne otwarcie Instytutu Kresowego zaplanowane jest na 31 marca 2007. Więcej o Instytucie na stronie instytut.ovh.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.