1 lut 2007

HGW gra na czas w sprawie Czajki?

Kiedy wszyscy zajmują się wojewodą, HGW przeprowadza manewr, który może zapewnić jej święty spokój z oczyszczalnią Czajka w nadchodzącej kampanii.
Władze miasta chcą dodatkowych dwóch-trzech lat na rozbudowę oczyszczalni Czajka. Przeciwnicy inwestycji liczą na zmianę projektu.

Stolica zabiega teraz o zgodę Ministerstwa Środowiska na przedłużenie terminu zakończenia budowy. Dzięki temu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji mogłoby nie płacić kar za zrzucanie nieoczyszczonych ścieków do Wisły. Na razie są zawieszone właśnie do końca 2010 r. z powodu prac nad Czajką. Spółka oblicza kary na rok 2010 na ok. 1,5 mld zł.

Ogromna, budząca kontrowersje inwestycja ma polegać na rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków. Dotychczasowy plan przewidywał też budowę na terenie Czajki spalarni osadów ściekowych. Za żadną cenę nie chcą jej mieszkańcy Białołęki. Obawiają się, że spalarnia będzie szkodzić i że będzie bardzo uciążliwa m.in. z powodu transportu popiołów.

Pod naciskiem protestujących władze miasta wstrzymują się z decyzją w sprawie spalarni. MPWiK zapewnia, że przetarg na nią jest już gotowy. Aby go ogłosić, potrzeba tylko strategicznej decyzji prezydenta Warszawy. - Termin jest trudny, ale realny - przekonuje rzecznik spółki Sławomir Szczepankiewicz.
Źródło: Małgorzata Zubik, Miasto chce więcej czasu na rozbudowę Czajki, GW, link do strony.

Nowa ekipa boi się decyzji w sprawie rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków, która miała być podjęta do końca stycznia. Podjęcie decyzji teraz może mieć negatywny wpływ na wynik HGW w nowych wyborach. Dlaczego?

HGW pozyskała wyborców niechętnych spalarni dzięki swoim deklaracjom o możliwej zmianie lokalizacji. I efekty były:
Rekord frekwencji drugiej tury w Warszawie padł w Choszczówce (68,23%). Osiedla te położone są najbliżej oczyszczalni Czajka, w której poprzednie władze Warszawy zaplanowały gigantyczną rozbudowę i spalarnię, łamiąc podstawowe zasady samorządności i demokracji.
Mieszańcy Białołęki bardzo dobrze przyjęli deklaracje Hanny Gronkiewicz - Waltz dotyczące planów dla systemu oczyszczania ścieków Warszawy i dla samej oczyszczalni Czajka - w Programie PO dla Warszawy, na naszej manifestacji przed oczyszczalnią Czajka i w czasie debat. Szczególnie dobrze zostały przyjęte deklaracje mówiące o nie budowaniu spalarni na terenie oczyszczalni Czajka i rozpoczęciu autentycznego dialogu z mieszkańcami Białołęki.
Komitet Protestacyjny Przeciw Rozbudowie Oczyszczalni Ścieków Czajka, link do strony

Kiedy skończyła się kampania nowa władza zaczęła miękko wycofywać się z obietnicy. Jak to ma w zwyczaju.
Białołęka czeka na spełnienie deklaracji przedwyborczych Pani Prezydent

W Rzeczpospolitej z dnia 11.12 2006 r. ukazał się wywiad z Prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz – Waltz. Fragment rozmowy dotyczy rozbudowy oczyszczalni Czajka i budowy spalarni. Mieszkańcy Białołęki z wielkim niepokojem przyjęli informacje Pani Prezydent, że przetarg na gigantyczną rozbudowę oczyszczalni Czajka dla 75% ścieków Warszawy będzie kontynuowany. Podobne słowa padły w programie Konfrontacje w TVP3. Inne były deklaracje Hanny Gronkiewicz - Waltz przed wyborami. Miała być wybrana lokalizacja na dodatkową oczyszczalnię na lewym brzegu Wiały, tak żeby uniknąć absurdalnej koncentracji oczyszczania 75% ścieków Warszawy wśród gęsto zaludnionych osiedli Białołęki. Dobrą okazją do wypełnienia deklaracji przedwyborczych jest drugi już nieudany przetarg na rozbudowę Czajki.
Mieszkańcy Białołęki nie godzą się na budowę spalarni i absolutnie nie przyjmują możliwości tzw. umowy społecznej, czyli budowa spalarni za wybudowanie kanalizacji na osiedlach Białołęki. Taką umowę zasugerowała Hanna Gronkiewicz – Waltz w Rzeczpospolitej.
Komitet Protestacyjny Przeciw Rozbudowie Oczyszczalni Ścieków Czajka, link do strony.

Najwyraźniej Ratusz nie chce podjąć decyzji, bo albo skończy się to awanturą z mieszkańcami, albo miasto straci unijne dotacje. Woli grę na czas, żeby nikt w kampanii nie zapytał o realizację obietnicy.

Czy jednak granie Czajką, aby pozyskać trochę głosów jest fair wobec mieszkańców, którzy protestują i którzy zaufali HGW?

Polecam zapis debaty na temat Czajki w Gazecie Wyborczej. Warto przeczytać. Link do strony.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Może warto zrobić notkę o nowych pomysłach na plac Defilad?

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/warszawa_070131/warszawa_a_7.html

Anonimowy pisze...

Była pani prezydent po 2 miesiącach zapalania choinek, biegania od radia do telewizji i pozowania dla pisma dla pań nagle i niespodziewanie zabrała się do roboty:) Ciekawe dlaczego akurat teraz?:)
Wreszcie możemy obserwować panią Hanię, gdy coś usiłuje zrobić, szkoda tylko, że dziś jest już tylko panią Hanią, a nie panią prezydent i jej wysiłki idą na marne.
http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/warszawa_070202/warszawa_a_1.html

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.