20 sty 2007

Donald Tusk: "Diabeł nie śpi", czyli jak PO reaguje na sprawę oświadczeń HGW.

Donald "Prezydent" Tusk na konferencji w Sejmie pół godziny temu odpowiedział na pytanie o możliwą stratę przez HGW prezydentury.

Mówił, że słyszał, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje taką interpretację prawną, która może pozbawić HGW stanowiska. Pojawił się już wątek, że PiS nie umie zaakceptować wyników wyborów i żeby Dorn wykazał się elementarną przyzwoitością.

Najwyraźniej przeoczył (no cóż zajęty jest w końcu decydowaniem za HGW, co robić w Warszawie:), że sprawa nie jest nowa i nikt nie wymyślił tych przepisów, aby przygotować zamachu na HGW.

Kilka linków do artykułów z prasy lokalnej.

Dziennik Zachodni. Samorządowcy stracą stołki za nieterminowe oświadczenia majątkowe, 16.01.2007, link do strony.
Będą nowe wybory burmistrza w Czeladzi i Myszkowie. Zgodnie z prawem wygasł także mandat wójta Ciasnej (pow. lubliniecki), Marklowic, Milówki, Krzyżanowic, Pszowa, Boronowa i Olsztyna - tak wynika z wczorajszej weryfikacji oświadczeń majątkowych śląskich samorządowców w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
TVP3 Rzeszów, Prześwietlenie majątkowe, 02 stycznia 2007, link do strony.
Teraz za spóźnienie lub niezłożenie oświadczenia grozi im nawet utrata mandatu, a kara więzienia, jeśli coś zatają lub skłamią.
W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim już rozpoczęło się szukanie spóźnialskich, choć termin składania oświadczeń nie dla wszystkich już upłynął.
Trzydzieści dni od daty wyboru lub złożenia ślubowania - tyle czasu mieli lub mają samorządowcy na złożenie swoich oświadczeń majątkowych. Muszą do nich dołączyć także dwa inne oświadczenia: o prowadzeniu przez współmałżonka działalności gospodarczej oraz o ewentualnych umowach jakie współmałżonek zawarł z danym samorządem. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc nie czekał na ostatnią chwilę i uporał się z tym jeszcze przed świętami.
Nowiny Jeleniogórskie, Gapom dziękujemy i Spóźnieni nie tylko radni, 2007-01-16, link do strony.
Czy w Leśnej będą nowe wybory burmistrza? Takie niebezpieczeństwo istnieje, bo burmistrz gminy nie złożył na czas oświadczenia majątkowego. A to - w myśl rygorystycznych zapisów znowelizowanej ustawy o bezpośrednim wyborze wójtów - rodzi takie właśnie skutki.
Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i przewodniczący rad gmin mieli 30 dni od złożenia ślubowania na przekazanie do urzędu wojewódzkiego oświadczeń majątkowych i rejestru korzyści oraz 30 dni od wyboru na przekazanie oświadczenia o działalności gospodarczej współmałżonka lub informację o jego zatrudnieniu. Kto tego nie zrobił w terminie - zapis ustawowy jest jednoznaczny - traci mandat i stanowisko.
Kurier Szczeciński, Ministerstwo odbiera nadzieję Samorządowcy stracą mandaty, link do strony.
NIE będzie taryfy ulgowej dla samorządowców, którzy nie złożyli na czas oświadczeń o majątku, działalności gospodarczej i umowach cywilnoprawnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło wczoraj (17 bm.), że stracą oni mandaty. W Zachodniopomorskiem dotyczy to około 30 wójtów, prezydentów, burmistrzów i przewodniczących rad oraz co najmniej kilkudziesięciu radnych.
Czy to jest ten ogólnokrajowy szeroko zakrojony spisek na HGW?

Mi na miejscu Tuska nie byłoby do śmiechu. Być może idą nowe wybory:)

I jeszcze reakcja z gabinetu HGW:
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła oświadczenie majątkowe w ustawowo przewidzianym terminie, czyli w 30 dni od ślubowania - poinformowała w oświadczeniu p.o. dyrektora Gabinetu Prezydenta Renata Wiśniewska.

"Wyrażane publicznie opinie wojewody traktujemy jako próbę odwrócenia uwagi od jego własnych problemów, o których donosiły media. Został on skazany przez sąd grodzki za wykroczenie (jazda na rowerze pod wpływem alkoholu)" - czytamy w oświadczeniu.

Wiśniewska podkreśliła w komunikacie, że "warszawiacy dokonali wyboru, opowiedzieli się za dobrą zmianą. Nie chcą kolejnych politycznych wojen PiS-u, tylko rozwiązania warszawskich problemów" - dodała.
Co do nieprzestrzegania przepisów ma "warszawiacy dokonali wyboru"? I co do błędów HGW ma sprawa Dąbrowskiego? I gdzie informacja o oświadczeniu współmałżonka?

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Bezczelne ściemnianie PO. W woj. zachodniopomorskim od tygodnia ten temat jest niusem i nie ma nic wspólnego z wynikami wyborczymi. To zwykłe gapiostwo osób wybranych na odpowiedzialne stanowiska, a ściślej nieznajomość (lekceważenie?) prawa. Przez to gapiostwo może dojść do poważnego zamieszania w samorządach. I nie chodzi tylko o utratę mandatów i przeprowadzenie nowych wyborów. Decyzje podjęte przez prezydentów, burmistrzów i wójtów po terminie złożenia oświadczeń są niezgodne z prawem. Wojewoda zachodniopomorski czeka do poniedziałku na decyzję rządu w tej sprawie. Jeżeli jej nie będzie, zacznie rozsyłać do gmin informacje, kto powinien stracić mandat z powodu nieterminowego złożenia oświadczenia majątkowego lub o działalności gospodarczej współmałżonka. Od daty takiej decyzji samorządy mają 3 miesiące na podjęcie uchwały o wygaśnięciu mandatu spóźnialskiego.

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.