17 sty 2007

Autorytety w dziedzinie architektury a pomysły HGW.

Cztery organizacje:
  • Oddział Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich,
  • Okręgowa Izba Urbanistów,
  • Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów,
  • Oddział Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich
wystosowały do Pani Prezydent pismo zawierające między innymi uwagi i propozycje dotyczące struktur zarządzania i planowania rozwoju aglomeracji warszawskiej.

Znajduje się w nim fragment, który odnosi się do pomysłu HGW (już prawie zrealizowanego) zlikwidowania urzędu naczelnego architekta Warszawy:
Należy utrzymać Urząd (Architekt Warszawy), który powinien przede wszystkim kształtować politykę przestrzenną miasta. Szczególnie ważne jest wzmocnienie Urzędu w dziedzinie sporządzania i zatwierdzania planów miejscowych, w szczególności pod względem skrócenia procedury ich wykonywania i zatwierdzania.
Dział planistyczny powinien obejmować całość miasta, bez przerzucania odpowiedzialności na urzędy dzielnicowe. Bez objęcia całej aglomeracji planami miejscowymi nie ma szans ani na racjonalną gospodarkę przestrzenną, ani na usprawnienie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę, a tym samym - na wzrost liczby inwestycji w mieście.

Architekt Warszawy powinien kreować politykę przestrzenną i architektoniczną miasta uwzględniającą wszystkie aspekty rozwoju (przestrzenne, społeczne i gospodarcze).
Źródło: Rozwój Warszawy - Podstawowe problemy i ograniczenia - Postulaty środowiska architektów i urbanistów warszawskich, link do strony z dokumentem.

Czyli troszkę inaczej niż wyobrażenia o dużym zespole zapożyczone z Gdańska (miasta, bo nie chodzi o Donalda). Ciekawe jak to tej opinii odniesie się HGW.

PS Odnośnik do zacytowanego pisma pojawił się w jednym z artykułów Wyborczej. Niestety dziennikarze GW skierowali czytelników na nie tą stronę www. Poprawna w linku.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

"Ciekawe jak to tej opinii odniesie się HGW"

Sądzę, że nijak. A do czego w ogóle się odniosła przez prawie 2 miesiące swojego "panowania"? To całe "prezydentowanie" wygląda, jakby wszystkie decyzje zapadały zupełnie gdzie indziej.

pretm pisze...

"jakby wszystkie decyzje zapadały zupełnie gdzie indziej."

To może dlatego Donald Tusk zniknął ostatnio z mediów, bo nie ma czasu na pokazywanie się TV/wywiady prasowe lub radiowe, gdy tu trzeba Warszawą zarządzać.
I tak hasło Prezydent Tusk się ziściło:)

Anonimowy pisze...

Prezydent z Gdańska, nie z Gorzowa! Gdańsk to "wolne miasto" i może dlatego wszystko toczy się teraz tak wolno.

Anonimowy pisze...

W dzisiejszej Rzeczpospolitej Pani Prezydent ogłasza:

"Ratusz będzie uchwalać jak najszybciej miejscowe plany zagospodarowania, zwracać nieruchomości zagrabione po wojnie, odblokuje wstrzymaną dotąd sprzedaż lokali użytkowych i mieszkań komunalnych.

-Miasto nie powinno być spekulantem ani deweloperem, więc nie będziemy czekać na koniunkturę -stwierdziła."

a tymczasem tuż przed wyborami:
http://miniurl.pl/waltzowie-spekulanci

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.