30 gru 2006

O wspólnym bilecie.

Na jednym z forum, na której zajrzałem pojawił się zarzut, że na Bufetowa Watch nie odtrąbiliśmy sukcesu wprowadzenia wspólnego biletu. Dobrze, więc kilka cytatów na ten temat.

Po pierwsze nie ma mowy o wprowadzeniu zupełnie nowego rozwiązania tylko o przedłużeniu umowy, która obowiązywała do 31 Grudnia 2006 i która faktycznie zawiera pewne ułatwienia dla podróżujących.
Posiadacze Warszawskiej Karty Miejskiej będą mogli od 1 stycznia nadal podróżować pociągami kolei mazowieckiej na podstawie tzw. wspólnego biletu. W czwartek Koleje Mazowieckie (KM) i Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) podpisały umowę przedłużającą funkcjonowanie tego biletu.
Źródło: WP.pl/PAP, link do strony.

A na czym polega ułatwienie?
Umowa przewiduje jednocześnie, że od stycznia pasażerowie przesiadający się z tramwajów lub autobusów do pociągu nie będą musieli, jak do tej pory, dopłacać 5 zł do biletu miejskiego 30- dniowego lub 90-dniowego.
Źródło: WP.pl/PAP, link do strony.

Czyli faktycznie nowa umowa ułatwi życie pasażerom. Gratulujemy.

Jednak prawdziwą okazją do ogłoszenia sukcesu będzie dopiero wprowadzenie rozwiązania, które zostało w kampanii obiecane. Obiecane rozwiązanie to wspólny bilet aglomeracyjny.

Fragment obietnicy wyborczej z programu HGW:
Wspólny bilet aglomeracyjny

Najważniejsze dla rozwoju komunikacji publicznej jest stworzenie wspólnego biletu aglomeracyjnego na komunikację miejską i kolejową, obejmującego swoim zasięgiem Warszawę i gminy podwarszawskie. Warszawa jest jedną z ostatnich stolic europejskich, która nie ma jednego systemu taryfowego w całym mieście i jego obrzeżach. Docelowym sposobem na wprowadzenie tego rozwiązania będzie utworzenie z inicjatywy samorządu Warszawy Związku Komunikacyjnego Aglomeracji.
To jak zostanie zrealizowane będzie okazja do fanfar, "hura niech żyje Hania" i takich różnych.

A na jakim jest etapie ten szczytny pomysł?
Zdaniem obecnego na konferencji członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotra Szprendałowicza, podpisanie umowy dotyczącej biletu miejskiego dowodzi już na starcie bardzo dobrej współpracy samorządów miasta i województwa. - Ta dobra wola powinna doprowadzić w krótkim czasie do dopracowania koncepcji wspólnego biletu aglomeracyjnego - dodał.
Na etapie przed dopracowaniem koncepcji. Rozumiem, że nowa władza potrzebuję sukcesów, ale niech to będą jej własne autorskie rozwiązania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.