9 gru 2006

Gazeta Wyborcza pytała kandydatów. Odpowiedzi HGW. Część 2.

W trakcie kampanii prezydenckiej Gazeta Wyborcza pytała wszystkich kandydatów na urząd prezydenta Warszawy o kwestie dotyczące miasta, pojawiające się w listach i mailach do redakcji. Pytania i odpowiedzi są opublikowane na portalu gazeta.pl

Poniżej zamieszczam kopię pytań i odpowiedzi Pani Prezydent. Zapraszam do lektury i mam nadzieję, że będzie to dobry materiał do późniejszej konfrontacji z realizacją.
Pytamy kandydatów: Więcej wieżowców w Warszawie?

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Wieżowce są symbolem silnej i nowoczesnej gospodarki. To dobrze, że powstają, pod warunkiem, że nie naruszają ładu przestrzennego w mieście.

Pytamy kandydatów: Warszawa miastem Trzeciego Świata?

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Istnieją pewne przesłanki na to wskazujące, a nawet odbyła się na ten temat konferencja. Myślę jednak że nazywania Warszawy miastem Trzeciego Świata to gruba przesada.


Pytamy kandydatów: Co ze Stadionem Dziesięciolecia?


Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Właścicielem terenu jest Skarb Państwa. Rolą miasta jest zapewnienie kupcom alternatywnej lokalizacji atrakcyjnej dla nich i dla kupujących.
Zajmiemy się tym problemem gdy zapadnie decyzja o likwidacji bazaru.

Pytamy kandydatów: Jak będzie tępiona korupcja?

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Poprzez proste, przejrzyste procedury i wyeliminowanie uznaniowości. Np. uchwalenie planów zagospodarowania zmniejszy pulę arbitralnej decyzji urzędnika. Mniej biurokracji to mniej okazji do korupcji.

Pytamy kandydatów: Jak rozwiązać problem psich kup?

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Wiele zależy od podejścia ludzi do problemu. Wciąż bardzo wiele osób nie widzi nic złego że ich pies zanieczyszcza trawnik i nie chce sprzątać.
Wzorem miast europejskich zamierzam ulokować w centrum ogrodzone psie wybiegi, na których czworonogi będą mogły się wypróżnić bez szkody dla estetyki miasta.


Pytamy kandydatów: Co zrobić z zadłużonymi mieszkańcami?


Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Muszą powstawać mieszkania socjalne by można egzekwować wyroki eksmisyjne. To bardzo zła sytuacja gdy wyroki sądu nie są realizowane z uwagi na brak lokali socjalnych.

Pytamy kandydatów: Czy nowy tabor będzie niskopodłogowy?

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Tegoroczne lato dowiodło że klimatyzacja jest koniecznością. Warszawiacy mają prawo zjawić się rano w pracy w świeżym ubraniu, a nie przepoconym od żaru w autobusie.
Wysoka podłoga sprawia, że dla wielu osób, starszych czy z dziećmi, podróż staje się uciążliwa. Niskopodłogowe autobusy jeżdżą i spisują się dobrze. Nie widzę powodu by odchodzić od tego elementarnego standardu cywilizacyjnego.

Pytamy kandydatów: Czy dobrze, że osiedla się odgradzają?

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - To dowód bezradności władz publicznych w walce o porządek publiczny. Nie można zakazywać ludziom grodzenia swych domów, natomiast można sprawić, by Warszawa była bezpieczniejsza i by grodzenie nie było konieczne. Chcę to zrobić.

Pytamy kandydatów: Czy wróci zawieszona "czwórka"?

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Linia była popularna ale inżynier ruchu miał swoje racje - powodowała korki. Poproszę fachowców by dokładnie policzyli co powoduje większy koszt społeczny: korki na skutek skręcającego tramwaju czy konieczność przesiadania się podróżujących na Pragę.
Wybierzemy bardziej opłacalną wersję.

Pytamy kandydatów: Czy zjazdy na Ursynowie to dobry pomysł?

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Droga przez Ursynów (np. nie będzie to autostrada lecz droga expresowa) ma służyć jako obwodnica, a nie droga przelotowa. Dlatego jak najwięcej zjazdów jest oczywistą koniecznością.

Pytamy kandydatów: Czy zwiększyć dopuszczalną prędkość?

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Tak, to zła praktyka ustanawiać niepraktyczne zakazy, one nie dają skutku (95% kierowców łamie zakazy), a wyrabiają pogardę dla prawa.
Lepiej ustawić sensowne ograniczenia (np. elektronicznie sterowane, zależnie od pory dnia, pogody) i twardo je egzekwować.


Pytamy kandydatów: Czy przywrócić nazwę Ronda Babka?


Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Tak, obecna nazwa jest niepraktyczna. Aby uczcić pamięć Zgrupowania "Radosław" można np. postawić okazały kamień.

Pytamy kandydatów: Kiedy czas na drugą linię metra?

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Komisarz mówi o roku 2012 jako swoim celu. To bardzo ambitny termin ale my go dotrzymamy.

Pytamy kandydatów: Czy Centralny doczeka się następcy?

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO): - Chciałabym by tak było. Uważam że PKP winna zawiązać spółkę w celu gruntownej rozbudowy i modernizacji dworca. Remont dworca jest w żywotnym interesie miasta, więc ta koncepcja może liczyć na nasze życzliwe wsparcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: Komentarze nie są moderowane (poza wyjątkowymi przypadkami), ale proszę pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za treść swoich wpisów.